RPP w kalendarzu

Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi większych zmian zarówno na eurodolarze jak i wycenie PLN.

Publikacja: 07.09.2022 07:31

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Widoczny jest lekki impuls spadkowy na kwotowaniach złotego, jednak nie są to istotne ruchy. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7317 PLN za euro, 4,7809 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8516 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4862 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,171% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach mijają pod znakiem podtrzymania lekkiego risk-off na rynkach. Decyzja Gazpromu/Kremla o zawieszeniu przesyłu gazu wraz z rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego w Europie skłania ośrodki analityczne do stawiania scenariuszy w zakresie możliwego spowolnienia gospodarczego m.in. w Niemczech. Większość obserwatorów stawia tezę iż należy liczyć się z możliwym scenariuszem recesji.

Lokalnie otrzymamy dziś decyzję RPP w zakresie stóp procentowych. Rynek spodziewa się podwyżki o 25pb aczkolwiek nie brak również głosów zakładających brak zmian. Tak czy inaczej dzisiejsza, ewentualna, podwyżka będzie najpewniej ostatnią bądź przedostatnią (część ośrodków zakłada jeszcze 25pb w październiku) w cyklu, ustalając poziom stopy referencyjnej na 6,75-7%. Pomimo wysokiego poziomu inflacji (16%+ CPI) Rada najpewniej będzie brała pod uwagę sygnały wyraźnego spowolnienia z gospodarki. Jutro decyzję o podwyżkach podejmie najpewniej EBC (50-75pb).

Z rynkowego punktu widzenia PLN nie notuje istotniejszych zmian. Szeroki rynek pozostaje jednak w układzie risk-off, a podtrzymanie mocnego dolara (koszyk USD blisko 20-letnich maksimów) generuje ryzyko dalszego wybicia na parze USD/PLN.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Końcówka tygodnia pod znakiem słabszego dolara
Waluty
Sytuacja na rynkach 24 stycznia - dolar w dół dzięki Trumpowi, BOJ podnosi stopy
Waluty
Rynek pracy zdefiniuje politykę BoJ w 2025 roku?
Waluty
Złoty idzie za ciosem. Dolar poniżej 4 zł?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Waluty
EURPLN najniżej od pięciu lat
Waluty
Złoty nadal bryluje. Euro w defensywie