Janusz Władyczak prezesem KUKE

Akcjonariusze Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych powołali nowego prezesa zarządu. Stanowisko obejmie Janusz Władyczak

Aktualizacja: 31.01.2018 14:09 Publikacja: 31.01.2018 13:45

KUKE jest ważną, kontrolowaną przez Skarb Państwa (reprezentowany przez Ministra Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego) firmą ubezpieczającą transakcje handlowe polskich przedsiębiorców, która od początku lat 90-tych oferuje usługi zapewniające bezpieczną wymianę handlową zarówno w kraju, jak i za granicą. Działalność KUKE skupia się na ubezpieczaniu należności z tytułu sprzedaży towarów i usług z odroczonym terminem płatności, a także na udzielaniu gwarancji ubezpieczeniowych. Korporacja prowadzi ubezpieczenia eksportowe gwarantowane przez Skarb Państwa, zapewniając bezpieczeństwo w handlu na rynkach podwyższonego ryzyka.

Na środowym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu akcjonariusze wybrali nowego prezesa. Został nim Janusz Władyczak, który od czerwca 2016 roku pełnił funkcję wiceprezesa zarządu odpowiedzialnego za rozwój i sprzedaż produktów ubezpieczeniowych.

Natomiast Rada Nadzorcza, odwołała cenionego na rynku eksperta w obszarze eksportu, wiceprezesa KUKE Piotra Stolarczyka. Według naszych informacji ma on jednak już wkrótce otrzymać inne, ambitne zadanie w innej państwowej instytucji.

Rada oddelegowała także na 3 miesiące do zarządu Arkadiusza Urbana.

KUKE nie ma szczęścia do stabilnej kadry zarządczej. W ubiegłym roku miał co prawda prezesa (Piotra Antkiewicza), ale pełnił on te funkcję zaledwie niecałe dwa miesiące (został odwołany). Dobra koniunktura w gospodarce, a zwłaszcza wśród eksporterów wymaga jednak większej stabilności kadrowej w tej ważnej dla gospodarki instytucji.

Janusz Władyczak ma duże doświadczenie w instytucjach finansowych w Polsce i za granicą. W KUKE od połowy 2016 r. Wcześniej związany z branżą funduszy inwestycyjnych oraz zagranicznymi bankami inwestycyjnymi. W PKO TFI odpowiadał za kształtowanie strategii produktowej, przemodelowanie oferty funduszy inwestycyjnych oraz tworzenie i wdrażanie dedykowanych szerokiemu spektrum klientów, rozwiązań inwestycyjno-oszczędnościowy. Z ramienia centrali Raiffeisen Banku w Wiedniu wprowadzał na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, Vienna Stock Exchange oraz pozostałe giełdy Europy Środkowo-Wschodniej certyfikaty strukturyzowane oraz warranty pozwalając osiągnąć bankowi pozycję lidera w tym segmencie. W Calyon Corporate and Investment Bank, a potem w Credit Agricole CIB odpowiadał za relacje oraz zawieranie transakcji z największymi przedsiębiorstwami oraz instytucjami finansowymi z krajów byłego ZSRR takich jak Rosja, Kazachstan, czy Ukraina.

Ubezpieczenia
Czas już na powszechne ubezpieczenie od klęsk klimatycznych?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Ubezpieczenia
Prezes PZU Ukraina odwołany. W tle przemyt narkotyków
Ubezpieczenia
Setki milionów złotych. Oto szacunek szkód jakie wyrządził PiS w spółkach PZU
Ubezpieczenia
Duża fuzja na rynku ubezpieczeń w Polsce
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Ubezpieczenia
PZU wypłacił ponad 111 mln zł z tytułu szkód powodziowych
Ubezpieczenia
Ubezpieczyciele i adwokaci oferują powodzianom bezpłatną pomoc