Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 15:38 Publikacja: 28.05.2024 06:00
Foto: materiały prasowe PKP Cargo
Zarząd PKP Cargo w ramach realizacji programu naprawczego, którego celem jest odbudowanie wartości i pozycji spółki, podjął decyzję o uruchomieniu programu kierowania maksymalnie do 30 proc. pracowników na tzw. nieświadczenie pracy. Osoby, które otrzymają taki status, będą miały m.in. prawo do świadczenia socjalnego w wysokości 60 proc. miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, pomniejszonego o składki ubezpieczeniowe i podatek. Program ruszy 1 czerwca i ma obowiązywać 12 miesięcy. Objęte są nim wszystkie grupy zawodowe, w tym kierownictwo poszczególnych zakładów firmy i biur jej centrali. Priorytetem ma być jednak zapewnienie bieżącej sprawności danej jednostki organizacyjnej. Decyzja zarządu została dopiero poddana konsultacjom ze związkami zawodowymi. - Wprowadzenie rozwiązania w postaci tzw. nieświadczenia pracy jest trudną koniecznością w PKP Cargo - w obliczu spadającej sprzedaży i wykonania pracy przewozowej, a także nie ukrywajmy - obecnie widocznego gołym okiem przerostu zatrudnienia. Najważniejszym aspektem tzw. nieświadczenia pracy jest fakt, że utrzymujemy wszystkie miejsca pracy - twierdzi Marcin Wojewódka, prezes spółki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółka jest winna byłym pracownikom kilkadziesiąt milionów złotych. Przekonuje, że systematycznie dług zmniejsza. Całość ma być uregulowana w najbliższych tygodniach. W tym czasie dojdzie też do zmian w zarządzie kolejowego przewoźnika.
Od 1 lutego prezesem narodowego przewoźnika towarowego będzie Agnieszka Wasilewska-Semail. Przez wiele lat była związana z sektorem bankowym. Posiada też doświadczenie ze spółkami znajdującymi się w procesie restrukturyzacji.
Inwestycje w działalność transportowo-spedycyjno-logistyczną to dla wielu firm gwarancja przyszłego sukcesu. W efekcie rozwój własnej floty i infrastruktury to element strategii m.in. firm paliwowych, surowcowych, odzieżowych i budowlanych.
Brak kontraktów o dużej wartości powoduje, że narodowy przewoźnik cały czas ponosi straty. Wprawdzie redukcja wszelkich kosztów przyczynia się do poprawy kondycji grupy, ale na razie to nie wystarcza do wypracowania zysków.
Eksperci wieszczą sporą zmianę na rynku handlu internetowego. Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce, wskazuje, że Black Friday to jednak nie tylko wielkie wydarzenie zakupowe, ale również ważny dzień dla rynków finansowych. Osiągane wówczas wyniki sprzedaży często stanowią pierwsze sygnały dotyczące przebiegu całego sezonu świątecznego.
Po słabszych miesiącach e-commerce znowu przyspiesza. Motorem napędowym mogą okazać się Black Friday i Cyber Monday. W branży paczkowej widać jednak niepewność.
Goldman Sachs, JPMorgan Chase i Wells Fargo miały w czwartym kwartale wyniki lepsze od prognoz analityków. Pozytywnie zaskoczyła również firma BlackRock, której aktywa wzrosły do rekordowych 11,6 bln dolarów.
Filip Granek, współzałożyciel i prezes spółki XTPL, będzie gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Rozmowa o 12.00.
Grupa CCC planuje budowę w Polkowicach magazynu do obsługi sieci HalfPrice kosztem ok. 200 mln zł, podała spółka. Budowa centrum dystrybucyjnego ruszy na przełomie I/ II kw. 2025 r., a proces jego uruchomienia przewidziano w II kw. 2026 r.
TDJ Equity I, spółka z grupy TDJ, do której należy 50,59 proc. akcji Grenevii, wezwała do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji Grenevii po cenie 2,12 zł za akcję. Zapisy na sprzedaż akcji potrwają od 20 stycznia do 28 lutego br.
Ryzyko kolejnego kryzysu energetycznego w środku zimy oraz postępy Rosjan w Ukrainie to czynniki, które mogą stać za ostatnimi wzrostami wyceny spółek górniczych na GPW.
Jedną piątą wszystkich kontraktów w ramach rządowych programów budowy dróg realizują obecnie firmy z Azji. Polscy wykonawcy oskarżają ich o nierówną konkurencję.
Spółka ma problemy z rozwojem sprzedaży. W ocenie zarządu to przede wszystkim konsekwencja spowolnienia gospodarczego. Pewne nadzieje na poprawę wiąże z wyrobami foliowymi powstającymi na nowej linii technologicznej.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja tegoroczne ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas