Rząd Niemiec sprzedaje akcje właściciela T-Mobile. To część planu

KfW, bank kontrolowany przez rząd Niemiec, sprzedał pakiet akcji telekomunikacyjnej grupy Deutsche Telekom, właściciela T-Mobile Polska. To nie pierwsza taka transakcja i być może nie ostatnia.

Publikacja: 05.06.2024 14:31

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

KfW, czyli Kreditanstalt für Wiederaufbau, niemiecki bank kontrolowany przez tamtejszy rząd, sprzedał w sumie 2,6 proc. akcji telekomunikacyjnej grupy Deutsche Telekom, właściciela T-Mobile za około 3 mld euro (ponad 12,5 mld zł). Stało się to w dwóch etapach i nie jest wykluczone, że będą kolejne odsłony. Część papierów mogła kupić sama spółka. 

KfW sprzedał część akcji Deutsche Telekom 

O ostatniej transakcji, w której państwo zbyło walory po 22,13 euro za sztukę, a w sumie za 2,4 mld euro, poinformowały w tym tygodniu zarówno KfW i ministerstwo finansów Niemiec, a za nim agencja Reutersa. Zmian nie widać jeszcze na stronie internetowej Deutsche Telekom. 

Bank podał, że w ramach ogłoszonej w poniedziałek tzw. przyspieszonej budowy księgi popytu sprzedał inwestorom finansowym 110 mln akcji, odpowiadających 2,2 proc. kapitału telekomunikacyjnej grupy. KfW przyznał jednak też, że wcześniej – ale już w drugim kwartale br. – zbył poprzez giełdę jeszcze 22,4 mln akcji właściciela T-Mobile. Tu ceny nie ujawniono. Można jednak szacować, że w sumie za 2,6-proc. pakiet walorów DT Niemcy uzyskały około 3 mld euro.   

Po transakcjach rząd Niemiec dysponuje w sumie pakietem 27,8 proc. akcji DT. Tamtejsze ministerstwo finansów poinformowało, że pakiet ten ma „pozostać stabilny”. Pytanie jak długo, bo KfW ujawnił, że podpisał umowę w której zobowiązał się wobec prowadzących transakcję firm, że nie będzie sprzedawać akcji DT przez kolejnych 90 dni.

27,8 proc. akcji DT to sporo warta pula. Cała grupa jest warta na giełdzie 113 mld euro.

Przydatny skup akcji. Zyskają kolejarze 

„Rząd federalny wykorzysta pozyskane z transakcji środki aby wzmocnić kapitał Deutsche Bahn i zwiększyć zasięg infrastruktury kolejowej w Niemczech w przyszłościowy sposób” - podało ministerstwo. Zaprzeczyło też jakoby sprzedaż majątku na giełdzie miała służyć zatykaniu dziury budżetowej.

Deutsche Bahn to odpowiednik naszego PKP. Podróżujący przez Niemcy mogli doświadczyć kłopotów, które niesie ze sobą modernizacja infrastruktury przewoźnika. 

To nie pierwsza transakcja giełdowa, w której KfW wyprzedaje aktywa w tym roku. W lutym – przypomina Reuters – bank sprzedał 50 mln akcji DHL za 2,17 mld euro.  Wygląda na to, że sprzedając akcje DT rząd Niemiec zrealizował plan na ten rok, zakładający sprzedaż akcji za około 4 mld euro. Dziennikarze Reutersa opisywali je powołując się na dokumenty, które widzieli.

Moment, w którym KfW sprzedawał akcje DT nie jest przypadkowy. Telekom ogłosił pod koniec ub.r.., że wznowi skup akcji, do którego ma prawo na podstawie uchwały walnego zgromadzenia z 2021 r. W tym roku ma wydać na ten cel 2 mld euro, czyli mniej niż uzyskał ze sprzedaży akcji rząd, ale skup może trwać do 2026 r. Jest możliwe, że część pieniędzy telekomu trafiła już do KfW, skoro bank sprzedawał walory bezpośrednio przez rynek. 

Deutsche Telekom kupi więcej akcji

Programy skupu akcji zapobiegają spadkom ich notowań na giełdzie i też sprawiają, że akcjonariusze mogą pozbyć się części walorów, jeśli uznają to za stosowne, bo mają inne plany, albo zwiększyć kontrolę nad firmą, gdy w skupie akcji nie uczestniczą.

Transakcja niemieckiego rządu, ogłoszona w poniedziałek po zamknięciu sesji we Frankfurcie sprawiła że kurs akcji DT spadł. W odpowiedzi telekom zwiększył na pewien czas limit pieniędzy przeznaczanych co tydzień na skup akcji. Podczas gdy wcześniej kwota ta wynosiła 37 mln euro teraz wynosi 200 mln euro. DT nie podało jak długo obowiązywać będzie nowy limit.

Dziś jedna akcja DT na Xetrze kosztuje 22,67 euro, a kurs lekko rośnie.

DT jest właścicielem jednej z czterech największych sieci komórkowych w Polsce — T-Mobile Polska. Telekom oferuje usługi w sieci komórkowej oraz — za pośrednictwem infrastruktury innych firm — przewodowe. W końcu marca obsługiwał 12,6 mln kart SIM, co dawało mu czwarte miejsce po P4, Orange Polska i grupie Cyfrowy Polsat.  

Właściciel Orange Polska — Grupa Orange — oraz DT współpracują w wielu aspektach, co przełożyło się także na utworzenie w Polsce spółki Networks! zarządzającej siecią masztów należących do każdej ze spółek.  

Rząd Francji jest mniejszościowym akcjonariuszem Orange. 

Technologie
Ciekawe dane o rynku gier mobilnych. Trend spadkowy się odwraca?
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Technologie
Text pokazuje wyniki. Biznes rośnie
Technologie
Ceny sprzętu IT i elektroniki będą rosły. Ale popyt nie wyhamuje
Technologie
11 bit studios. Kolejna pozytywna rekomendacja
Technologie
Trump mocno wygrywa na chińskiej giełdzie
Technologie
Europa przegrywa technologiczny wyścig z USA i Chinami