Kryzys mocno uderzył w branżę informatyczną

Krajowy rynek IT, zdaniem specjalistów firmy badawczej DiS, skurczy się w tym roku o 4,7 proc. W najgorszej sytuacji są spółki pracujące dla sektora publicznego i instytucji finansowych

Publikacja: 27.06.2009 02:03

Kryzys mocno uderzył w branżę informatyczną

Foto: GG Parkiet

Bieżący rok będzie prawdopodobnie dla krajowej branży informatycznej pierwszym w historii, w którym zanotuje ona niższą sprzedaż niż rok wcześniej.

Do tej pory sektor nowych technologii pozytywnie wyróżniał się dynamiką rozwoju na tle całej gospodarki. Nawet w najchudszym roku 2002, po pęknięciu tzw. bańki internetowej, rynek IT zanotował kilkuprocentowy wzrost. W tym roku, jak prognozuje biuro badawcze DiS, jego wartość skurczy się o 4,7 proc.

[srodtytul]Sygnały były już wcześniej[/srodtytul]

Sygnały, że branża IT ma się coraz gorzej, pojawiły się już jesienią zeszłego roku. Pierwszymi ofiarami kryzysu stały się firmy technologiczne pracujące dla sektora finansowego. Banki, po bankructwie Lehman Brothers, radykalnie obcięły lub zamroziły wydatki na sprzęt i oprogramowanie.

Kolejnymi poszkodowanymi stały się podmioty pracujące dla sektora publicznego. Pogarszająca się sytuacja budżetowa sprawiła, że administracja państwowa i samorządy, inaczej niż w poprzednich latach, nie kupowały pod koniec roku komputerów i rezygnowały z inwestycji w nowe systemy IT. W konsekwencji zeszłoroczny IV kwartał, który w branży IT jest tradycyjnie okresem żniw, był wyjątkowo słaby. Przedstawiciele firm nie ukrywali, że w 2008 r. tzw. efekt IV kwartału nie zadziałał.

[srodtytul]Problemy pozostały[/srodtytul]

Bolączki ostatnich miesięcy zeszłego roku przeniosły się na ten rok. Banki nie odkręciły kurka z pieniędzmi i dalej realizowały tylko najniezbędniejsze projekty lub kontynuowały rozpoczęte w poprzednich latach. Również administracja państwowa niechętnie wydawała pieniądze na zakup nowych technologii. Wyjątkiem były jedynie inwestycje finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Skutki tych ograniczeń były widoczne w wynikach spółek. Część firm, np. Sygnity czy Wasko, mocno rozczarowały w pierwszych trzech miesiącach roku. Lepiej radziły sobie podmioty z dużym udziałem oprogramowania własnego w strukturze sprzedaży, m.in. Asseco Poland. Zdaniem DiS, rynek IT w I kwartale zmniejszył się aż o 7,9 proc.

Przedstawiciele sektora nie ukrywają, że nastroje są kiepskie. – Wielu moich kolegów mocno narzeka. Wcale się im nie dziwię, skoro państwo przestało łożyć na informatykę. Podobnie niewiele wydają banki. Nie widać również, żeby ruszały inwestycje informatyczne towarzyszące Euro 2012, z którymi wiele firm IT, w tym nasza, wiązało spore nadzieje – przyznał Paweł Jaguś, prezes Qumaka-Sekomu.

[srodtytul]Nie warto kupować akcji[/srodtytul]

Analitycy giełdowi zalecają ostrożność przy podchodzeniu do prognoz firm badawczych. – Dużo ważniejsze od tego, że branża IT będzie miała mniejszą sprzedaż niż rok temu, jest to, czy będzie to miało liniowe przełożenie na wypracowywane zyski – skomentował Sobiesław Pająk, szef działu analiz Domu Maklerskiego IDMSA. Przypomniał, że istotny wpływ na wyniki sektora w poprzednich latach miały duże niskomarżowe kontrakty na dostawy komputerów dla szkół i bibliotek.Jego zdaniem, inwestorzy powinni dobrze się zastanowić, czy kupować teraz akcje spółek informatycznych.

– Na razie nic nie wskazuje na to (np. nowe przetargi), by sytuacja w tej branży mogła się zmienić. Dlatego nie spodziewam się, żeby w tym roku inwestycja w firmy IT, przy obecnych wycenach, mogła przynieść kokosy – podsumował Pająk.

IT
Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę