Telefonia komórkowa: zmiana operatora w jeden dzień

Od dziś łatwiej zmienić operatora usług telefonicznych. Nowe prawo gwarantuje możliwość przeniesienia numeru telefonu komórkowego w jeden dzień roboczy, a stacjonarnego w ciągu siedmiu dni roboczych.

Publikacja: 06.07.2009 13:06

Telefonia komórkowa: zmiana operatora w jeden dzień

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

To wynik rozporządzenia ministra infrastruktury, które gwarantuje między innymi szybkie i bezpłatne przeniesienie numeru telefonu w razie zmiany operatora.

Procedura zmiany operatora jest bardzo prosta. Wystarczy udać się do nowego operatora, tam złożyć wniosek i upoważnić operatora, by załatwił za nas wszelkie formalności związane z przełączeniem numeru. Po podpisaniu umowy, operator telefonii komórkowej ma jeden dzień na przełączenie naszego numeru, a operator telefonii stacjonarnej - maksymalnie 7 dni.

Rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Strzałkowski zapewnia, że przełączenia numerów powinno odbywać się tak, by było jak najmniej uciążliwe dla klientów. Do tej pory proces przeniesienia numeru trwał średnio 38 dni.

Rzecznik jednej z sieci telefonii Wojciech Jabłczyński podkreśla, że aby ten system zaczął sprawnie działań wszyscy operatorzy muszą współpracować. Zwraca on uwagę, że to rozporządzenie powinno spowodować także podwyższenie jakości usług telekomunikacyjnych.

Nowe prawo reguluje też zasady zmiany numeru, gdy dalsze korzystanie z dotychczasowego jest dla abonenta uciążliwe. W przypadku otrzymywania uciążliwych połączeń operator ma 21 dni na rozpatrzenie wniosku w tej sprawie.

W razie niezrealizowania przez któregoś z operatorów obowiązków nałożonych przez rozporządzenie abonent może poprosić o interwencję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

[link=http://www.parkiet.com/artykul/26,827856_Bedzie_proba_porozumienia_operatorow_komorkowych_.html]Debata "Parkietu": Inwestycje operatorów telekomunikacyjnych » [/link]

IT
Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę