"Nie sprzedajemy tej usługi bezpośrednio, w Polsce obecnie współpracujemy z dwiema mniejszymi firmami. Prowadzimy jednak rozmowy z dużymi operatorami" - powiedział Bujak. Dodał, że podpisanie umowy w tej sprawie jest możliwe w najbliższym czasie.
Start komercyjny usługi Astra2Connect (umożliwiającej satelitarny dostęp do Internetu, a także odbiór usług triple play) miał miejsce w kwietniu 2007 r. Od tego czasu w Europie sprzedano ponad 40 tys. zestawów umożliwiających korzystanie z dwukierunkowego internetu satelitarnego Astry.
Według Bujaka, Astra obecnie notuje - w 14 krajach Europy - kwartalny przyrost abonentów rzędu 10 tys. W Niemczech dystrybutorem Astra2Connect jest Deutsche Telekom, a we Francji - spółka zależna France Telecom dedykowana do walki ze zjawiskiem tzw. białych plam.
"We Francji, a także w Hiszpanii, mieszkańcy terenów gdzie nie ma dostępu do szybkiego Internetu szerokopasmowego, lub jest on ograniczony, mogą liczyć na zwrot kosztów zakupu i instalacji terminalu przez samorząd" - powiedział Bujak. Dodał, że SES Astra liczy na to, że podobne rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone w Polsce przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej.
"Około 2 milionów polskich gospodarstw domowych znajduje się na obszarze tzw. białych plam, bez możliwości dostępu do internetu szerokopasmowego. Sygnalizujemy problem w rozmowach z Ministerstwami i UKE" - powiedział Bujak. Według niego obecna polityka państwa wspiera głównie drogie i czasochłonne projekty infrastrukturalne. Tymczasem wykorzystanie satelitarnego dostępu jest możliwe w każdym miejscu, natychmiast - choćby jako rozwiązanie "pomostowe". Koszt zestawu satelitarnego potrzebnego do odbioru Astra2Connect (oraz ewentualnie innych usług) to ok. 300 euro.