Point Group blisko pozyskania środków na kupno TV Puls

PMPG finalizuje podpisanie umów w sprawie finansowania kupna udziałów w TV Puls. Pieniądze mają pochodzić z emisji obligacji zamiennych na akcje i kredytów. Przejęcie udziałów w Presspublice, wydawcy dzienników Rzeczpospolita i Parkiet, firma odkłada na później

Publikacja: 03.08.2009 12:59

Michał Lisiecki, prezes Point Group

Michał Lisiecki, prezes Point Group

Foto: PARKIET, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

Platforma Mediowa Point Group SA (PMPG) jest blisko podpisania umów w sprawie finansowania przejęcia pakietu kontrolnego w TV Puls, poinformował prezes firmy, wydającej między innymi miesięcznik Machina, Michał Lisiecki.

Na początku lipca PMPG oraz TV Puls podpisały list intencyjny w sprawie nabycia przez PMPG udziałów w telewizji, która dociera do około 78 procent ludności Polski.

Przejęcie TV Puls, w której obecnie 49 procent udziałów należy do Dariusza Dąbskiego, a pozostałe 51 procent do zakonu franciszkanów, ma pomóc Point Group stać się silną grupą mediową.

- Obecnie finalizujemy podpisanie porozumień dotyczących finansowania potencjalnego przejęcia większościowego pakietu w TV Puls i spodziewam się, że wkrótce będziemy mogli podać zarówno bliższe szczegóły, jak i kolejne kroki związane z tą transakcją - powiedział Lisiecki w wywiadzie dla Reutera.

Dodał, że spółka rozmawia w sprawie finansowania zarówno z funduszami inwestycyjnymi jak i z bankami.

- Prawdopodobnie będzie to "mix" finansowania dłużnego i kapitału własnego. W końcu im mniejsza emisja nowych akcji, tym lepiej, przede wszystkim dla akcjonariuszy - dodał.

- Nasza zdolność finansowa to 200 milionów złotych i tej kwoty nie chcemy przekraczać - podkreślił Lisiecki.

[srodtytul]Przejęcie udziałów w Presspublice odłożone na później[/srodtytul]

Emisję obligacji zamiennych na akcje, z której PMPG mogłaby pozyskać do 200 milionów złotych zatwierdziło w lutym NWZA PMPG. Pieniądze z emisji miały zostać przeznaczone na przejęcia udziałów w Presspublice, wydawcy dzienników Rzeczpospolita i Parkiet.

Jednak w czerwcu Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zawiesiło plany sprzedaży Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita SA, które ma 49 procent udziałów w Presspublice.

Właściciel pozostałych 51 procent udziałów, fundusz Mecom, także wycofał się z rozmów w sprawie ich sprzedaży. - Temat Rzeczpospolitej został naszym zdaniem odłożony na później, i będzie możliwy po przygotowaniu wspólnego pakietu przez MSP i Mecom. Oceniam, iż może to nastąpić w ciągu 6-12 miesięcy. Nadal jesteśmy tym tematem zainteresowani i jeśli wspólny pakiet będzie na sprzedaż, wrócimy do rozmów - powiedział Lisiecki. [srodtytul]W planach też inne przejęcia[/srodtytul]

Poza TV Puls, Pointroup rozważa też w tym roku kupno tygodników a także wzmocnienie pozycji w internecie. - Oglądamy też spółki technologiczne. Prowadzimy negocjacje z jednym z międzynarodowych podmiotów działających na rynku internetowym. Jest on obecny w Polsce i korzystają z niego polscy użytkownicy. Sądzimy, że w najbliższych miesiącach uda nam się tę transakcję zamknąć - powiedział Lisiecki.

Dodał, że jeśli przejęcie TV Puls nie dojdzie do skutku, PMPG skupi się na rozwoju kanałów tematycznych. PMPG ma ambitny plan, aby w ciągu najbliższych lat wzmocnić swoją pozycję tak, aby móc wystartować w procesie prywatyzacji TVP2. - Na pewno za jakiś czas będzie prywatyzowany TVP2 i chcielibyśmy być gotowi, aby wystartować w tym przetargu. Myślę, że proces przygotowań do prywatyzacji zajmie 3-4 lata i to jest wystarczający czas, abyśmy się przygotowali do udziału w niej - powiedział Lisiecki.

[srodtytul]Ambitne prognozy[/srodtytul]

Pointgroup prognozuje, że w całym 2009 roku przychody ze sprzedaży grupy wyniosą 116,4 miliona złotych, a zysk brutto osiągnie wartość 30 milionów. - Jeżeli chodzi o szacowany wynik netto w tym roku, będzie on bliski planowanego wyniku brutto, bowiem wspomaga nas tu optymalizacja podatkowa wynikająca z przejęć. Nasza prognoza roczna jest agresywna i koncentrujemy się na jej wykonaniu - powiedział Lisiecki. Prognoza nie uwzględnia planowanych przejęć.

Lisiecki, który posiada obecnie 61,6 procent udziałów, chciałby docelowo zachować kontrolę nad spółką. - Biorę pod uwagę zejście poniżej 50 procent w akcjonariacie PMPG przy kolejnych emisjach i zwiększaniu kapitału własnego spółki. Jednak długoterminowo będę się to starał poukładać tak, by pozostawać istotnym akcjonariuszem i mieć kontrolę operacyjną nad spółką, żeby móc nadawać ton jej działalności - powiedział Lisiecki.

IT
Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę