Od 2012 r. ubyło 1275 placówek bankowych, to spadek o ponad 8 proc. Obecnie jest ich ponad 14 tys., a od początku roku banki zamknęły już 368 obiektów – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. 2016 rok prawdopodobnie będzie pod tym względem rekordowy.
Zmiana struktury branży
W ciągu ostatnich czterech lat pracę w sektorze bankowym straciło ponad 4,6 tys. Polaków. Co ciekawe w krajowych placówkach i filiach zredukowano ponad 8 tys. miejsc pracy, natomiast liczba zatrudnionych w centralach wzrosła o 3,6 tys. – Te dane zestawione z wynikami i zwyżkami w obszarze e-bankowości dowodzą tezy o nadejściu ery online w dziedzinie finansów osobistych – podkreśla Rafał Styczeń, prezes Ailleronu. Dodaje, że obecnie w Polsce jest ponad 30,8 mln rachunków, które mogą być obsługiwane online. To o 18 proc. więcej niż w I kwartale 2015 r.
– Bankowość w kolejnych latach będzie się dalej centralizować. Pracownicy będą przechodzić z tradycyjnych oddziałów do call center, chatów czy pokojów wideo, w których zamienią tradycyjny bank w wirtualny oddział – uważa szef Ailleronu. Giełdowa grupa coraz mocniej rozpycha się na rynku, oferując usługi wirtualnego banku. Kilka dni temu podpisała umowę z Emirates National Bank of Dubai na wdrożenie platformy LiveBank. To największy bank w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ma blisko 100 oddziałów w krajach Bliskiego Wschodu). – W wielu miejscach, zarówno w Azji jak i Zatoce Perskiej, banki wzorują się na wiodących technologicznie polskich bankach, takich jak mBank czy BZ WBK – twierdzi szef giełdowej spółki. Dodaje, że obserwuje też rosnące zainteresowanie ofertą ze strony firm ubezpieczeniowych.
Powstają prototypy
Przeciętny klient bankowy w 2015 r. o 11 proc. zmniejszył liczbę transakcji bankomatowych w stosunku do 2013 r. – wynika z raportu Bain & Company. Już co czwarta operacja bankowa jest dokonywana poprzez aplikację mobilną. – W ciągu ostatnich dwóch lat rynkowy udział takich transakcji zwiększył się ponaddwukrotnie – mówi Styczeń.
Na zmianie sposobu komunikacji klientów z firmami zarabiać chcą też inni dostawcy technologii jak LiveChat Software czy Comarch. Ten ostatni niedawno się pochwalił, że jest pionierem zastosowania wirtualnej rzeczywistości w zarządzaniu majątkiem. Stworzył prototyp aplikacji, który łączy w sobie funkcje planowania finansowego i doradztwa inwestycyjnego przy użyciu gogli 3D. Sprzedaż tych urządzeń ma przyrastać w tempie niemal 100 proc. rocznie do 2020 r. – prognozuje firma BI Intelligence.