Orlen konsoliduje aktywa wydobywcze w Polsce

Integracja będzie przeprowadzana w oparciu o zależny Orlen Upstream Polska. Ma ona przejąć wszystkie krajowe aktywa poszukiwaczom-wydobywcze grupy do końca I połowy 2025 r. Celem jest poprawa efektywności, obniżenie kosztów i stabilizacja wydobycia.

Publikacja: 20.11.2024 11:58

Orlen konsoliduje aktywa wydobywcze w Polsce

Foto: materiały prasowe

Orlen finalizuje integrację firm zajmujących się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Rezultatem tych prac ma być poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów i stabilizacja poziomu pozyskiwania błękitnego paliwa z własnych złóż. Docelowo powinien powstać jeden, silny podmiot, który umożliwi koncernowi wypracowywanie satysfakcjonujących wyników.

Zarząd i rada nadzorcza Orlenu postanowiły, że integratorem będzie Orlen Upstream Polska (dawny Orlen Upstream), który 19 listopada został wpisany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Podmiot ten połączy rozproszone dotąd aktywa, przejęte przez płocki koncern w następstwie fuzji przeprowadzonej z koncernami Lotos i PGNiG.

Gaz ziemny ułatwia odchodzenie od węgla i sprzyja rozwojowi OZE

W grupie Orlen biznes poszukiwawczo-wydobywczy jest jednym z sześciu kluczowych obszarów prowadzonej działalności. „Ma istotny i pozytywny wpływ na wynik finansowy a jednocześnie odgrywa zasadniczą rolę w realizacji aspiracji strategicznych koncernu, które idą w parze z transformacją energetyczną krajowej gospodarki. Gaz ziemny - jako paliwo pomostowe - ułatwia odchodzenie od węgla i sprzyja rozwojowi odnawialnych źródeł energii, ponieważ elektrownie zasilane gazem są w stanie elastycznie stabilizować system w coraz większym stopniu oparty na źródłach zależnych od warunków atmosferycznych” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Wiesław Prugar, członek zarządu ds. upstream Orlenu. Przekonuje, że dzięki własnemu wydobyciu koncern jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo dostaw jak i efektywną ewolucję krajowej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej.

Koncern zauważa, że wydobywane przez niego błękitne paliwo z własnych złóż krajowych i zagranicznych stanowiło w ubiegłym roku ponad 40 proc. całkowitego zużycia w Polsce. Z tego ponad połowę uzyskiwano z krajowych złóż. W związku z rosnącym znaczeniem gazu dla utrzymania stabilności dostaw energii nad Wisłą, nadrzędnym celem grupy jest utrzymanie wydobycia na relatywnie wysokim poziomie przez kolejne lata. Aby to osiągnąć, Orlen inwestuje w poszukiwania i wydobycie krajowych złóż, zwiększa wykorzystanie zaawansowanych technologii i stawia na doświadczanych pracowników.

Orlen Upstream Polska przejmie krajowe aktywa upstream grupy

Płocka spółka informuje, że obecnie wszystkie firmy funkcjonujące w ramach biznesu wydobywczego prowadzą intensywne prace nad integracją zasobów, procesów, systemów i kompetencji w poszczególnych obszarach prowadzonej działalności. Finalnym ich etapem ma być prawne przejęcie przez integratora wszystkich krajowych aktywów upstream w ramach grupy Orlen, co planowane jest na w I połowie 2025 r.

W ostatnim sprawozdaniu zarządu do raportu rocznego informowano, że za krajowe wydobycie ropy i gazu odpowiada aż sześć jednostek organizacyjnych koncernu. Są to trzy spółki zależne (Orlen Upstream, Lotos Petrobaltic i Lotos Upstream) oraz zespół oddziałów PGNiG (oddział w Zielonej Górze, Sanoku i Odolanowie) dziś będący częścią Orlenu. W ramach biznesu wydobywczego koncern świadczy też usługi wiertnicze i serwisowe poprzez Exalo Drilling oraz usługi geofizyczne i sejsmiczne poprzez Geofizykę Toruń.

W III kwartale średnia dzienna produkcja węglowodorów w grupie Orlen wynosiła 189,3 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy), co w ujęciu rok do roku oznaczało wzrost o 22,2 proc. Najwięcej ropy i gazu pozyskiwano w Norwegii (97,1 tys. boe dziennie) i w Polsce (70,1 tys. boe dziennie).

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni