W piśmiennie datowanym na 30 września reprezentatywne organizacje związkowe: ZOK NSZZ Solidarność JSW S.A., Federacja Związków Zawodowych Górników JSW S.A., Związek Zawodowy „KADRA" Pracowników JSW S.A napisały list do wiceministra aktywów państwowych Roberta Kropiwnickiego z prośbą o podjęcie działań w kontekście prac obecnego zarządu spółki. „Zwracamy się do Pana Ministra, jako osoby sprawującej Nadzór Właścicielski nad Jastrzębską Spółką Węglową S.A. z prośbą o spotkanie, na którym chcieliśmy przedyskutować kilka tematów, związanych ze strategicznymi kwestiami dotyczącymi spółki” – czytamy w liście.
Czytaj więcej
Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) poinformowała, że doszło do wycieku informacji poufnych. Spółka zapowiedziała ochronę swoich interesów, co było zapowiedzią podjęcia kroków prawnych. Spółka poinformowała po południu, że złożyła już wnioski do prokuratury. Kto mógł doprowadzić do wycieku tych informacji? Ślad prowadzi do rady nadzorczej.
Zarzuty wobec zarządu JSW
Z niepokojem związki zawodowe obserwują kilka niebezpiecznych zjawisk, jakie następują w JSW. Są to ich zdaniem: „systematyczny spadek produkcji, który powoduje utratę zaufania naszych kluczowych klientów, zmuszonych do poszukiwania alternatywnych źródeł zaopatrzenia w węgiel koksujący i koks (z Indonezji, Australii, Kanady), brak pomysłów prezesa zarządu na kierunki rozwoju spółki, której podstawowy produkt jest na liście krytycznych surowców Unii Europejskiej, brak komunikacji z rynkiem kapitałowym ze strony wiceprezesa ds. Finansów i prezentowanie sprzecznych komunikatów dla inwestorów (komunikowanie konieczności umorzenia certyfikatów z FIZ i równoczesne wypowiedzi Prezesa ws. wypłat dywidendy)”.
Związki zarzucają także zarządowi brak zajmowania się strategicznymi tematami przez wiceprezesa ds. Rozwoju w zakresie bazy zasobowej, rozwijania nowoczesnych technik wydobycia i przetwórstwa węgla i koksu, „a zajmowanie się akwizycją projektów energetyki odnawialnej (z szacowanymi kosztami akwizycji i budowy ok 500 milionów!!)”.
- W świetle utraty przez spółkę gotówki ok., 1 miliarda złotych kwartalnie! próby wprowadzenia przez prezesa (z poparciem niektórych członków Rady Nadzorczej powołanych przez MAP) zmian do statutu spółki zmierzających do: zmarginalizowania roli Rady Nadzorczej (w której załoga posiada swoich przedstawicieli), możliwości wyeliminowania ze składu zarządu jednego z członków — powoływanego przez załogę — „z powodu ważnych przyczyn" i spowodowanie, by nowy członek zarządu wybierany był w długim czasie — 3 miesiące (w trakcie którego w spółce może dojść do wielu istotnych zmian,) możliwość odebrania kompetencji jednemu z członków Zarządu i pozostawienie jego roli jako „figuranta bez teki" – czytamy w liście.