Zresztą analitycy są zdania, że są duże szanse na zatwierdzenie przez udziałowców Quadry oferty KGHM. Dlaczego? Kurs Quadry na giełdzie w Toronto utrzymuje się na poziomie zbliżonym do ceny zaoferowanej w grudniu przez polską firmę – jest zaledwie o kilka centów wyższy. Ponadto nie pojawiła się żadna kontroferta – i mało kto się takiej spodziewa. Propozycja KGHM to dla udziałowców Quadry także możliwość łatwego wyjścia z inwestycji. Akcjonariat spółki jest bardzo mocno rozdrobniony – trzech największych inwestorów finansowych ma pakiety po 6–7 proc. udziałów. Na ich decyzję może mieć również wpływ pozytywna rekomendacja Institutional Shareholder Services – firmy doradzającej inwestorom finansowym przy akwizycjach i wezwaniach. Akcjonariuszom Quadry radzi przyjąć ofertę KGHM.
Zwiększanie potencjału
Zarząd KGHM jest dobrej myśli, jeśli chodzi o głosowanie akcjonariuszy Quadry 20 lutego. – Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że akcjonariusze Quadry podzielą pogląd firmy ISS – powiedział dziennikarzom Herbert Wirth, prezes lubińskiego koncernu. Zapewnił również, że akwizycja Quadry nie oznacza końca zagranicznej ekspansji KGHM. To zresztą sama kanadyjska spółka miałaby się stać platformą do dalszych przejęć.
– Nie spoczniemy, nasz cel to produkcja nawet ponad 800 tys. ton miedzi rocznie. Zamierzamy dokupić następne aktywa, co pozwoli na obniżenie kosztów produkcji w skali całej grupy. Kryzys pozwoli nam na „wyłuskanie" atrakcyjnych aktywów. Oceniam, że bieżący rok będzie również dobry dla fuzji i przejęć, natomiast jeśli chodzi o rynek metali, to mimo wahnięć na rynku chińskim perspektywy oceniamy również optymistycznie – powiedział dziennikarzom Wirth.
KGHM produkuje rocznie około 550 tys. ton miedzi. W 2011 roku Quadra oszacowała, że wyprodukowała 99,8 tys. ton miedzi. Najważniejszym składnikiem majątku Quadry jest jednak złoże Sierra Gorda – ma dostarczać 220 tys. ton miedzi rocznie od 2014 roku. Budowa kopalni pochłonie 3 mld USD (ok. 9,5 mld zł) – finansowanie tej inwestycji jest już zapewnione. 50 tys. ton miedzi rocznie ma dostarczać kopalnia Afton-Ajax – to wcześniejszy kanadyjski projekt KGHM. Produkcja ruszy dopiero w 2015 roku. W marcu lubiński koncern oceni, czy studium wykonalności projektu jest satysfakcjonujący. Koszt budowy kopalni to prawie 0,8 mld USD (2,53 mld zł). 50 proc. funduszy ma pochodzić z kredytów.
Według niepotwierdzonych informacji KGHM sondował banki w sprawie możliwości zaciągnięcia nawet 5 mld zł długu.
Sejm omówi podatek
Tymczasem jutro Sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie rozpatrywać projekt ustawy o opodatkowaniu wydobycia miedzi i srebra. Według obecnych założeń w tym roku KGHM może zapłacić z tego tytułu około 1,8 mld zł. Szef komisji?Dariusz Rosati twierdził, że PO może zgłosić poprawki do projektu, ale nie ujawnił szczegółów. Premier Donald Tusk dawał jednak do zrozumienia, że na złagodzenie daniny nie ma co liczyć. Z opinią komisji Sejm zapozna się prawdopodobnie podczas sesji 15–17 lutego.