PGNiG zwiększy sprzedaż gazu ziemnego na giełdzie

Surowce › Do końca roku gazownicza grupa powinna wprowadzić na Towarową Giełdę Energii jeszcze co najmniej 1,5 mld m sześc. błękitnego paliwa. Od grudnia do dziś zaoferowała 2,5 mld m sześc.

Aktualizacja: 11.02.2017 13:05 Publikacja: 10.09.2013 06:00

PGNiG zwiększy sprzedaż gazu ziemnego na giełdzie

Foto: GG Parkiet

Od jutra zaczynają obowiązywać nowe regulacje dotyczące tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży przez firmy surowca poprzez giełdę. Na ich mocy jeszcze w tym roku do obrotu na Towarowej Giełdzie Energii ma wejść co najmniej 1,5 mld m sześc. gazu. To około jednej dziesiątej wolumenu, jaki zużyto w naszym kraju w ubiegłym roku.

Wzrośnie handel

Wejście w życie nowych regulacji to przede wszystkim powód do zadowolenia dla przedstawicieli TGE. Na tej platformie obrót gazem realizowany jest od grudnia ubiegłego roku. Po początkowym dynamicznym wzrośnie, z maksymalnym wolumenem obrotu odnotowanym w marcu, handel osłabł. Wejście obliga ten trend powinno zmienić. – To będzie istotny impuls do rozwoju płynnego rynku hurtowego, na którym powstaje rynkowa cena gazu. Giełda przyczyni się do powstania naturalnego mechanizmu rynkowego, gdzie cena paliwa w obrocie hurtowym dla przemysłu będzie niższa niż dla odbiorców indywidualnych – twierdzi Ireneusz Łazor, prezes TGE.

Jego zdaniem proponowany model budowania konkurencji, ze stopniowym wprowadzaniem obligo, to proces ewolucyjny, bez którego rynek nie mógłby powstać. Zgodnie z nowymi przepisami w przyszłym roku na TGE powinno trafić 40 proc. gazu. Od początku 2015 r. obligo wyniesie już 55 proc. – Ważne dla budowania konkurencji i płynności jest wprowadzenie tych zmian i aktywizowanie uczestników, tak by obrót był większy niż wymagany obligiem – uważa Łazor. Bezpośrednim czynnikiem mającym decydujący wpływ na przyszłość tego rynku są jednak inwestycje w gazociągi przesyłowe. Bez połączeń z krajami ościennymi i rozbudowy sieci wewnętrznej, Polska będzie miała niewielkie szanse na odegranie istotnej roli w regionie.

Działania rządu

Resort gospodarki zwraca uwagę, że od kilku lat podejmowane są działania mające na celu liberalizację rynku gazu. Również właśnie wchodzące w życie zmiany, obok kwestii obliga, mają ułatwić funkcjonowanie branży.

– Teraz przedsiębiorcy będą mogli także bezpośrednio zawierać transakcje na giełdzie towarowej oraz utrzymywać zapasy obowiązkowe gazu na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Ustawa wzmocni też pozycję odbiorcy gazu i zwiększy jego ochronę, regulując m.in. procedurę reklamacyjną czy wprowadzając pozasądowy system rozstrzygania sporów wynikających z umów o dostarczanie gazu – informuje Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki.

Dodaje, że w resorcie kończone są prace nad projektem prawa gazowego, które wchodzi w skład tzw. trójpaku energetycznego. Mają one dostosować obowiązujące regulacje do ciągle zmieniającego się rynku. – Naszym priorytetem jest zapewnienie rozwoju rynku gazu oraz bezpieczeństwa jego dostaw. Dlatego w projekcie umieściliśmy m.in. regulacje dotyczące dostaw dla odbiorców chronionych oraz zasady rozbudowy systemów gazowych, w tym systemu przesyłowego, dystrybucyjnego, magazynowania i LNG – informuje Tomczykiewicz.

Jego zdaniem urzędowe ceny gazu powinny być utrzymane jedynie w przypadkach szczególnie uzasadnionych. Chodzi tu zwłaszcza o ochronę interesów odbiorców indywidualnych. Aby znieść taryfy, Polska przede wszystkim musi nadrobić zaległości związane z rozwojem infrastruktury oraz edukacją konsumentów.

[email protected]

Surowce i paliwa
Ruszył rebranding franczyzowych stacji MOL-a w Polsce
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Surowce i paliwa
Orlen konsoliduje aktywa wydobywcze w Polsce
Surowce i paliwa
Wyniki finansowe JSW nadal kuleją. Są szacunkowe dane za trzeci kwartał
Surowce i paliwa
Większość biznesów Unimotu poprawiła wyniki
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Surowce i paliwa
Orlen spodziewa się pogorszenia wyników w końcówce roku
Surowce i paliwa
KGHM jest blisko zakończenia prac nad strategią