Rozporządzenie w sprawie rejestracji chemikaliów - tzw. REACH, weszło w życie w 2007 r. Jego głównym celem jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia i środowiska w Unii Europejskiej. Przepisy nakładają określony obowiązki na wszystkie podmioty produkujące i importujące spoza UE substancje chemiczne w ilości co najmniej 1 tony rocznie. W rozporządzeniu przewidziano trzy terminy rejestracji w latach: 2010, 2013 i 1 czerwca 2018 r., przy czym ten ostatni termin dotyczy mniejszych przedsiębiorców.

Branża od samego początku alarmowała, że takie przepisy pogrążą cały unijny przemysł chemiczny, bo jego konkurencyjność w skali globalnej mocno spadnie. Procedura rejestracji chemikaliów związana jest bowiem z kosztami, które muszą ponieść firmy. Chodzi głównie o opłatę rejestracyjną, zakup dostępu do badań, koszty związane z zaangażowaniem pracowników w procedury rejestracyjne czy aktualizacją dokumentacji. Resort gospodarki wyliczył, że po upływie wszystkich trzech terminów rejestracji, całkowite koszty związane z rozporządzeniem REACH w Polsce sięgną 358,47 mln euro – 614,47 mln euro.

- Większość badanych przez nas firm uznała zapisy rozporządzenia REACH i wynikające z nich koszty za niekorzystne z punktu widzenia innowacyjności i konkurencyjności – podkreśla Andrzej Krześlak z punktu konsultacyjnego ds. REACH w resorcie gospodarki.

Zaznaczył też, że przepisy mogą stanowić poważną barierę w działalności małych firm. – Dlatego może wystąpić zjawisko wycofywania się niektórych przedsiębiorców z dotychczasowej produkcji czy importu w okolicach 1 czerwca 2018 r., a tym samym z naszego rynku mogą zniknąć niektóre chemikalia – dodaje Krześlak.

- Rozporządzenie było dla nas dużym wyzwaniem – przyznaje Joanna Pokora z Zakładów Azotowych Kędzierzyn, należących do Grupy Azoty. Firma ta jeszcze przed wejściem w życie przepisów wykonała szereg analiz i audytów, by oszacować koszty i wytypować substancje wymagające rejestracji. – Te koszty wciąż jednak rosną, bo wciąż musimy aktualizować dokumentację. Idea wprowadzenia REACH jest świetna, ale jego realizacja w dalszym ciągu trudna – kwituje Pokora.