PGNiG ma kolejny aneks z Qatargasem

Katarczycy w umowie z giełdową spółką zobowiązał się we własnym zakresie sprzedać skroplony gaz LNG, który w pierwszym półroczu 2016 r. miał trafić do naszego kraju.

Publikacja: 21.10.2015 14:34

PGNiG ma kolejny aneks z Qatargasem

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Qatar Liquefied Gas Company (Qatargas) podpisały kolejny aneks do umowy z 29 czerwca 2009 r. dotyczącej dostaw skroplonego gazu LNG do Polski. Tym razem postanowiono, że w pierwszym półroczu 2016 r. surowiec, który miała odbierać giełdowa spółka, Katarczycy ulokują na innych rynkach wykorzystując swoją pozycję jako jednego z największych producentów i dostawców LNG na świecie. Rok wcześniej podpisano podobny aneks ale dotyczący całego 2015 r.

PGNiG zobowiązało się pokryć Qatargasowi ewentualną różnicę pomiędzy ceną LNG określoną w umowie długoterminowej, a jego ceną rynkową uzyskaną przez Katarczyków. Jeśli cena ta miałaby być niższa niż satysfakcjonująca PGNiG, wówczas odbiór niesprzedanego surowca będzie przesunięty na kolejne lata wykonywania umowy długoterminowej.

- Na bieżąco omawiamy wszelkie kwestie dotyczące realizacji naszych zobowiązań. Podpisanie nowego porozumienia to dowód na elastyczne podejście do biznesu pomiędzy obiema spółkami i dobrą współpracę - twierdzi Mariusz Zawisza, prezes PGNiG cytowany w komunikacie prasowym.

W porozumieniu określone zostały także zasady na jakich PGNiG i Qatargas uzgodnią w razie potrzeby dostawy LNG w pierwszej połowie 2016 r., czyli po osiągnięciu pełnej funkcjonalności operacyjnej przez polski gazoport.

Obecnie trwa rozruchu terminalu w Świnoujściu, do którego ma trafiać surowiec z Kataru. Pierwszy statek ze skroplonym gazem na cele techniczne powinien wpłynąć do gazoportu pomiędzy 11 a 17 grudnia. Z kolei komercyjne dostawy mają się rozpocząć w pierwszej połowie 2016 r.

PGNiG informuje, że wnikliwie przeanalizowało aktualnie dostępne informacje na temat przewidywanych na pierwszą połowę 2016 r. cen LNG na świecie oraz cen gazu ziemnego w Polsce. W ocenie zarządu porozumienie może pozwolić na poprawienie w tym okresie wyniku finansowego PGNiG na obrocie gazem, pozyskanym w ramach umowy długoterminowej wobec pierwotnego scenariusza.

Surowce i paliwa
Czy KGHM pozytywnie zaskoczy zyskami?
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Surowce i paliwa
Redukcja emisji metanu jest trudna, a czasami niemożliwa
Surowce i paliwa
Ostatni tak dobry rok dla PGG. Nastaje zmierzch zysków górnictwa
Surowce i paliwa
Czy chiński wieloryb zdemoluje rynek miedzi?
Surowce i paliwa
Mimo kolejnych cięć wydobycia węgla kurs JSW rośnie
Surowce i paliwa
Orlen kupił udziały w norweskiej firmie Heimdall Power