Chodzi o budowę tzw. linii blokowej 400 kV oraz wykonanie z wynikiem pozytywnym próby ciśnieniowej kotła. Wykonano też inne prace zaplanowane na lato. – Rozpoczęcie tzw. gorącego rozruchu, co jest rozumiane także jako „pierwszy ogień" na turbinie gazowej, zaplanowane zostało na przełom sierpnia i września. Przewidywany termin oddania bloku w Płocku do eksploatacji to przełom 2017/2018 – informuje biuro prasowe PKN Orlen.

Spółka dodaje, że zastosowana w elektrociepłowni turbina gazowa będzie najwydajniejszym tego typu obiektem w Europie Środkowo-Wschodniej, dostarczającym energię elektryczną oraz parę technologiczną. Wolumen prądu, jaki będzie wytworzony w Płocku, wyniesie 3 TWh i zostanie skierowany do sprzedaży na rynku krajowym. Natomiast para technologiczna będzie wykorzystana w różnych instalacjach koncernu, m.in. rafineryjnych i petrochemicznych.

Nowy obiekt będzie kosztował łącznie 1,65 mld zł. Podobny niedawno PKN Orlen uruchomił we Włocławku. Koszt tej inwestycji sięgał 1,4 mld zł. Spółka nie miała jednak do niej szczęścia. Pierwotnie komercyjna produkcja miała ruszyć już w grudniu 2015 r. Ze względu na usterki zdiagnozowane m.in. podczas rozruchu instalacji termin zakończenia budowy musiano kilka razy przesunąć.

Nowe elektrociepłownie we Włocławku i Płocku mogą razem zużywać około 1,2 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie. W efekcie PKN Orlen stanie się największym konsumentem gazu ziemnego w Polsce.