Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zwołał na 22 października nadzwyczajne walne zgromadzanie. Głównym punktem porządku obrad jest uchwała dotycząca zmian w statucie spółki. Chodzi o uprawnienie zarządu do wypłaty akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego, jeżeli firma będzie posiadała wystarczające środki na ten cel. Wypłata zaliczki wymagałaby wcześniejszej zgody rady nadzorczej. Ponadto spółka mogłaby przeprowadzić taką operację, jeżeli jej zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazywałoby zysk. Wówczas zaliczka mogłaby stanowić co najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, wykazanego w sprawozdaniu zbadanym przez biegłego rewidenta, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku na wypłatę zaliczek oraz pomniejszonego o niepokryte straty i akcje własne.
Projekt uchwały na najbliższe walne zgromadzenie mówi też, że o planowanej wypłacie zaliczek zarząd miałby informować rynek co najmniej na cztery tygodnie przed rozpoczęciem wypłat. W komunikacie musiałby podać dzień, na który zostało sporządzone sprawozdanie finansowe, wysokość kwoty przeznaczonej do wypłaty, a także dzień, według którego ustala się uprawnionych do zaliczek. Z kolei dzień ustalenia uprawnionych do zaliczek powinien przypadać w okresie siedmiu dni przed dniem rozpoczęcia wypłat.
W uzasadnieniu do uchwały zarząd PGNiG pisze, że przedstawione rozwiązania odzwierciedlają uregulowania zawarte w kodeksie spółek handlowych. - Zaproponowana zmiana ma na celu wyjście naprzeciw oczekiwaniom akcjonariuszy i nie będzie miała negatywnego wpływu na kondycję finansową spółki - napisano w raporcie giełdowym.