Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 02.10.2018 11:00

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Adobestock

ROPA NAFTOWA

Ropa WTI na tegorocznych szczytach cenowych.

Ostatnie kilka dni na rynku ropy naftowej upłynęły pod znakiem dynamicznych wzrostów cen. Notowania europejskiej ropy Brent już w poprzednim tygodniu wybiły się ponad barierę 80 USD za baryłkę, wczoraj docierając do poziomu 85 USD za baryłkę. To najwyższy poziom cen ropy Brent od 2014 roku. Zwyżkę przyspieszyły także ceny amerykańskiej ropy WTI, która wczoraj przekroczyła poziom 75 USD za baryłkę i dzisiaj dalej delikatnie pnie się w górę, osiągając tym samym najwyższe poziomy w bieżącym roku i również najwyższe notowania od 4 lat.

Presję na wzrost notowań ropy naftowej wczoraj wywarły optymistyczne informacje dotyczące przyszłości paktu NAFTA, obejmującego relacje handlowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem. Inwestorzy z ulgą przyjęli informację o braku dodatkowych barier handlowych na świecie – w obliczu i tak zaostrzającego się protekcjonizmu i trwającej wojny handlowej USA i Chin.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Nieustannie stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyjają także obawy dotyczące zmniejszającej się podaży ropy naftowej z Iranu. 4 listopada wchodzą w życie sankcje narzucone na ten kraj przez Stany Zjednoczone, na podstawie których USA zagroziły wprowadzeniem kar z ich strony dla każdego kraju, który nie zerwie kontaktów handlowych z Iranem. Póki co pozostał jeszcze miesiąc do ostatecznego terminu wprowadzenia sankcji, a poszczególne państwa traktują je poważnie – niemniej, wciąż nie wiadomo, czy pozostali dostawcy są w stanie zapełnić lukę po topniejącym eksporcie ropy naftowej z Iranu. Agencja Reuters podaje, że kraje OPEC mają trudności z zapewnieniem stałych dostaw. Także Stany Zjednoczone, mimo że notują rekordową produkcję, nie są w stanie całkowicie zastąpić Iranu. Możliwe więc, że wyłączenia z sankcji okażą się koniecznością. Tymczasem do tego czasu presja na wzrost cen ropy naftowej może się utrzymać.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KUKURYDZA

Cena kukurydzy mocno w górę po zatwierdzeniu porozumienia NAFTA.

Wczoraj kluczową informacją na globalnych rynkach finansowych było podpisanie renegocjowanego, trójstronnego porozumienia o wolnym handlu NAFTA pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem. Informacja ta wprowadziła na światowy rynek nieco optymizmu i nie pozostała ona bez znaczenia dla rynków towarowych.

Wczoraj na podpisanym porozumieniu zyskały m.in. notowania kukurydzy. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych wzrosły o niemal 3%, niwelując z nawiązką stratę z minionego piątku. Stany Zjednoczone są kluczowym eksporterem kukurydzy m.in. do Meksyku, więc zapowiedź swobodnego handlu uspokaja inwestorów na tym rynku.

Niemniej, stronę popytową na rynku kukurydzy wsparły również informacje o opóźnieniach w żniwach tego zboża w USA ze względu na niekorzystne warunki pogodowe: deszcze i niskie temperatury powietrza. Taka pogoda może się utrzymać w najbliższych dniach i wspierać ceny kukurydzy – jednak nie powinno być to zjawisko długotrwałe, ponieważ nieustającą presję zniżkową wywierają zapowiedzi dużych zbiorów w USA.

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu