Aby nieruchomość uznać za luksusową, musi spełniać kilka warunków. Najważniejszym kryterium jest lokalizacja budynku – najlepiej w centrum miasta, w rejonie starówki, parków, w sąsiedztwie teatrów czy opery – wskazuje najnowszy raport KPMG i REAS. – Klienci, którzy wybierają luksusowy apartament w centrum miasta, cenią swój czas i chcą mieć dostęp do tzw. downtown living. Chodzi o wysoką jakość życia w centrum, gdzie na wyciągnięcie ręki są świetne restauracje, wysokiej klasy rozrywka i rekreacja – tłumaczy Rafał Szczepański, wiceprezes spółki deweloperskiej BBI Development, która razem z amerykańskim funduszem Amstar jest właścicielem stołecznej wieży Złota 44.
Rynek konesera
Autorzy raportu o luksusowych nieruchomościach w Polsce podkreślają, że prestiżowe apartamentowce charakteryzuje oprócz najlepszej lokalizacji unikatowa architektura. Ważne są też szlachetne materiały użyte do wykończenia nieruchomości.
Z raportu wynika, że mieszkańcy luksusowych budynków mogą też liczyć na liczne udogodnienia. Inwestorzy stawiają najczęściej na monitoring i przestronne lobby z recepcją. – W najbardziej ekskluzywnych apartamentowcach nie może zabraknąć przestrzeni rekreacyjnej z klubem fitness, sauną czy basenem – zauważają autorzy raportu. – W niektórych inwestycjach są oferowane usługi konsjerża. Mieszkańcy mogą liczyć na jego pomoc nie tylko w codziennych sprawach. Spełnione zostaną także mniej typowe życzenia, związane choćby z organizacją czasu, zaplanowaniem podróży czy rozrywki – podają autorzy raportu. W ekskluzywnych apartamentach stosowane są też rozwiązania tzw. inteligentnego domu. Nowoczesne technologie pozwalają na zdalne sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem czy urządzeniami AGD.
Szacuje się, że roczny popyt na luksusowe apartamenty reprezentuje w Polsce wartość ok. 500 mln zł. – Aż 90 proc. tej wartości generują apartamenty. Ten segment jest wart 440–460 mln zł – wskazuje raport KPMG i REAS. – W ostatnich latach liczba transakcji na tym rynku waha się od 160 do 180.
Eksperci podkreślają, że w porównaniu z dojrzałymi gospodarkami Europy Zachodniej polski rynek luksusowych nieruchomości cechuje stosunkowo niewielka liczba prawdziwie luksusowych inwestycji i niski jak na UE poziom cen.