Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 17:11 Publikacja: 19.10.2015 13:00
Rosja chwali się skutecznością swych bombardowań w Syrii, ale mogą one okazać się strzałem w stopę. Broniąc jednego dyktatora, skłóciła się z bogatymi państwami sunnickimi. Fot. afp (2)
Foto: AFP
Wygląda na to, że ten październik nie będzie w Moskwie czerwony. RTS, denominowany w dolarach indeks rosyjskiej giełdy, zyskał od początku miesiąca już około 12 proc. Indeks Micex skoczył od końca września o 6 proc. Rubel umocnił się w tym czasie wobec dolara o blisko 6 proc. i znalazł się w gronie najszybciej zyskujących na wartości walut świata. Ten nagły przypływ rynkowego optymizmu zbiegł się w czasie z początkiem rosyjskiej interwencji wojskowej w Syrii. Bombardowanie pozycji antyasadowskich rebeliantów (i w dużo mniejszym stopniu Państwa Islamskiego) zostało uznane za pokaz siły Rosji, a także przyczyniło się do wzrostu cen ropy naftowej. Baryłka surowca gatunku Brent zdrożała od początku miesiąca do 9 października o 11 proc. (potem przyszła korekta), a jak wiadomo, droższa ropa oznacza lepszą koniunkturę gospodarczą w Rosji i silniejszego rubla. Inwestorzy obecnie wydają się nie przejmować tym, że interwencja w obronie bliskowschodniego dyktatora może się okazać dla Rosji kosztowna pod każdym względem. Są oni w dobrych nastrojach, gdyż uznali, że rosyjskie aktywa są stosunkowo tanie, a oddalająca się perspektywa podwyżek stóp procentowych w USA nastawia ich ogólnie lepiej wobec rynków wschodzących.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas