W środę w Warszawie odbyło się ostatnie spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Kapitał dla rozwoju". Cykl regionalnych spotkań w 16 miastach wojewódzkich dotyczył możliwości pozyskania finansowania z dotacji unijnych na rozwój firm i samorządów przy wsparciu rynku kapitałowego. W trakcie spotkań zarząd GPW prezentował ofertę rynku kapitałowego, przybliżając korzyści wynikające z emisji akcji i obligacji.
Ogromne zainteresowanie
Od maja do listopada w projekcie wzięło udział ponad 1200 osób – przedsiębiorców, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, uczelni i mediów. Większość z nich (średnio 75 proc.) stanowili przedstawiciele prywatnego biznesu. W dyskusjach aktywnie uczestniczyli także przedstawiciele spółek giełdowych, które dzięki debiutowi rozwinęły działalność, weszły na nowe rynki i podniosły wiarygodność w oczach klientów. – Ich przykład jest najlepszą inspiracją dla tych, którzy nie zdecydowali jeszcze o wejściu na giełdę – mówi Grzegorz Zawada, wiceprezes GPW.
Jest potencjał
Na rynku głównym GPW oraz na NewConnect obecnych jest łącznie 918 spółek. – Z naszych obserwacji wynika, że potencjał jest zdecydowanie większy – uważa szef GPW Paweł Tamborski. Podobnego zdania jest wiceprezes PwC Jacek Socha, który osobiście zaangażował się w projekt. – Na „Liście 2000" dziennika „Rzeczpospolita" znajduje się ponad 900 firm z przewagą kapitału prywatnego, które mogłyby zadebiutować na warszawskiej giełdzie praktycznie w każdej chwili. Liczę, że dzięki wykonanej pracy przynajmniej połowa z nich pojawi się GPW w ciągu kilku najbliższych lat – mówi.
Socha przypomniał, że do 2020 r. Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z polityki spójności. – Firmy i samorządy ubiegające się o te środki muszą się wykazać tzw. wkładem własnym, który można pozyskać z giełdy – zauważa. – Liczne badania pokazują, że sprawnie działający i rozwinięty rynek kapitałowy przyczynia się do szybszego wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. W przeciwieństwie do banków giełda umożliwia finansowanie przedsięwzięć o podwyższonym stopniu ryzyka, co w dalszej perspektywie jest kluczowe dla wzrostu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki – dodał ekspert PwC. Zdaniem Sochy należy docenić próby rozwoju rynku NewConnect. – Do tej pory 35 spółek z „małej giełdy" przeniosło się na główny parkiet, z czego dziesięć w ciągu ostatniego roku. Uważam, że mądrze zarządzany NewConnect może się stać jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki – przekonuje wiceprezes PwC.
Przekonać dużych i małych
Kierownictwo GPW liczy, że „Kapitał dla rozwoju" zmobilizuje nie tylko spółki, ale także miasta i gminy. W trakcie każdej z 16 konferencji sporo miejsca poświęcono więc sektorowi samorządowemu. Aktualnie w obrocie na Catalyst znajdują się papiery 19 jednostek samorządu terytorialnego, które wprowadziły 58 serii obligacji o łącznej wartości 3,2 mld zł (stan na koniec września). Wśród nich są duże emisje, np. m.st. Warszawy (emisje o wartości 2,1 mld zł), Krakowa (520 mln zł), ale również Tczewa (2 mln zł), Brodnicy (12,7 mln zł) czy Brzeska (16,9 mln zł). – Chcemy pokazać, że giełdy nie należy się bać i że oferuje ona naprawdę duże możliwości. Musimy obalić jeden z mitów, głoszący, że rynek kapitałowy jest zarezerwowany wyłącznie dla wielkich firm i samorządów. Udowadniamy, że giełda jest praktycznie dla wszystkich, także dla niewielkich emitentów – mówi Zawada.