Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.07.2016 06:00 Publikacja: 22.07.2016 06:00
Mitsubishi Celeste – typ rzadko spotykany na drogach Europy, czeka na nowego właściciela. Słaba jakość zdjęcia nie pozwala docenić, jak świetnie zachowany jest ten blisko 40-letni samochód. Tak japoński model prezentował się na reklamowych folderach.
Foto: Archiwum
Produkowany od 1975 do 1981 roku Celeste należy do rodziny Lancera. Na niektórych rynkach był zresztą znany jako Mitsubishi Lancer Celeste i poszerzał gamę o wersję z nadwoziem coupe (choć niektórzy uznają go raczej za hatchbacka). Model funkcjonował zresztą pod kilkoma nazwami, m.in. jako: Colt Celeste, Chrysler Lancer Hatchback (w Australii), Dodge Lancer Celeste (w Salwadorze) czy też Plymouth Arrow (w Stanach Zjednoczonych) albo Dodge Arrow (w Kanadzie).
Celeste ma 4115 mm długości i 2340 mm rozstawu osi. Był początkowo dostępny z motorami 1.4 i 1.6, potem pojawił się też silnik 2.0. Za oceanem proponowano nawet wersję 2.5, ale nie „wyduszono" z niej zbyt dużej mocy, jedynie 105 KM, ze względu na ograniczenia zużycia paliwa. W 1977 roku Celeste przeszedł pierwszy facelifting, zyskując nowe tylne światła i elementy wyposażenia. Rok później kolejny, gdy zmieniono reflektory z okrągłych na kwadratowe i większe. Pojawiły się też mniej zintegrowane zderzaki, co było zwiastunem nadchodzącej mody lat 80. Celeste był i jest oczywiście autem tylnonapędowym. W 1982 roku zastąpił go już przednionapędowy model Cordia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas