Klienci są gotowi płacić więcej za usługę, która jest warta swojej ceny

Witold Stępień, z prezesem Domu Maklerskiego Citi Handlowy, liderem obrotów na rynku wtórnym akcji, rozmawia Przemysław Tychmanowicz

Publikacja: 10.09.2016 17:13

Witold Stępień, prezes Domu Maklerskiego Citi Handlowy

Witold Stępień, prezes Domu Maklerskiego Citi Handlowy

Foto: Archiwum

W tym roku, po raz pierwszy od dłuższego czasu, trafił się miesiąc, w którym DM Citi Handlowy nie był liderem obrotów na rynku wtórnym. Czy to była jednorazowa wpadka, czy trzeba się przygotować na to, że w przyszłości takie sytuacje mogą się powtarzać?

Nic nie jest dane raz na zawsze. Jesteśmy liderem rynku wtórnego od kilku lat, ale wymagało to i wymaga nadal ciężkiej pracy. Każdego dnia rano nasz udział w rynku wynosi zero. Na koniec dnia średnio w tym roku wyniósł prawie 11 proc., a to dzięki naszej wiedzy, kompetencji i zaangażowaniu. Mam świetny zespół, który rozumie potrzeby inwestorów i dostarcza naszym klientom pełną usługę, począwszy od sales/ traderów, poprzez research, a skończywszy na obsłudze posttransakcyjnej. Rynek cały czas się zmienia. To, że w jednym miesiącu nie byliśmy liderem obrotów na GPW, jest właśnie pochodną tych zmian. Pojawia się coraz więcej zagranicznego kapitału, który jest dedykowany do algotradingu i HFT. Nie jest to kapitał czysto inwestycyjny – bliżej mu do spekulacji niż do inwestycji w wartość. Mamy świadomość, że kapitał tego typu też jest potrzebny, ale gdy będzie go za dużo, mechanizm brokerki zacznie funkcjonować niejako w oderwaniu od wartości, którą rynek kapitałowy ma wyznaczać. Zagraniczni brokerzy, którzy mają łatwiejszy dostęp do tego rodzaju kapitału i rozwiązań technologicznych, skutecznie to wykorzystują. Poza tym krajowy kapitał, w skutek zmian w OFE, jak też sytuacji na polskim rynku, nie płynie na GPW już tak szerokim strumieniem.

Pozostało jeszcze 82% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy