Jego zdaniem w przewozach intermodalnych (transport realizowany przy wykorzystaniu co najmniej dwóch środków transportu) konsolidacja jest jak najbardziej wskazana. Przemawia za nią przede wszystkim możliwość poprawy efektywności przewozów. Z tego powodu oczekuje konsolidacji w perspektywie kilku najbliższych lat. Jego zdaniem na rynku europejskim pozostanie docelowo kilku, kilkunastu liczących się operatorów intermodalnych. Wierzy, że jednym z nich będzie PCC Intermodal.
Rozdrobniony rynek
– Jesteśmy otwarci na rozmowy w przypadku pojawienia się ciekawych, rentownych i atrakcyjnie wycenianych podmiotów. Najbardziej interesują nas przejęcia w segmencie transportu płynnej chemii, zwłaszcza w Europie Zachodniej – twierdzi Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonii. Zapewnia, że spółce ten rynek jest doskonale znamy i od lat jest tam obecna. Co więcej włączenie takiego podmiotu do grupy przyniosłoby naturalne synergie.
Zarząd obserwuje zarówno rynek zagraniczny, jak i rodzimy. Jego zdaniem w Polsce istnieje jednak mniej potencjalnych celów akwizycyjnych. – To wynika z silnej specjalizacji grupy Trans Polonia. Jeśli np. mówimy o transporcie intermodalnym płynnych ładunków chemicznych, takich firm możemy szukać tylko na Zachodzie – uważa Cegielski. Jego zdaniem polski rynek nadal jest dość rozdrobniony. Tymczasem w konkurencyjnym otoczeniu, zasadnicze znaczenie odgrywa efekt skali, silna specjalizacja i najwyższa jakość usług. Przypuszcza, że procesy przejęć i fuzji będą kontynuowane w każdym z poszczególnych segmentów rynku TSL.
Tylko rozwój organiczny
Planów akwizycyjnych nie ma Grupa Lotos, do której należy drugi co do wielkości kolejowy przewoźnik towarów w Polsce pod względem tzw. pracy przewozowej. Lotos Kolej stawia jedynie na rozwój organiczny. Koncern nie planuje jego sprzedaży. – Przewoźnik spełnia bardzo ważną rolę w uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej Lotosu i nadal jego głównym zadaniem jest obsługa koncernu w obszarze transportu produktów ropopochodnych – informuje Lotos.
Obecnie planów akwizycyjnych w branży TSL nie ma również grupa PKN Orlen. Koncern skupia się przede wszystkim na rozwoju swoich firm kolejowych, czyli polskiego Orlenu KolTrans i czeskiego Unipetrolu Doprava. Ich strategicznym celem jest poprawa obsługi klientów z grupy i efektywniejsze pozyskiwanie klientów z rynku. Realizacji tych celów ma służyć program modernizacji floty.
Aktywna w branży TSL jest Grupa Azoty. – Nasza działalność w tym obszarze opiera się na prężnie działających aktywach własnych, jak i usługach oferowanych przez kontrahentów zewnętrznych. Obecnie nie rozważamy żadnych zmian w tym zakresie – informuje Joanna Puškar z biura komunikacji zewnętrznej Grupy Azoty. Koncern pozytywnie postrzega konsolidację branży TSL. Jego zdaniem współpraca z dużymi podmiotami, działającymi w pełnym zakresie łańcucha dostaw, wpłynie korzystnie na komplementarność usług, ich jakość i możliwość pozyskania korzystniejszych warunków zakupowych. – Obecnie nie rozważamy żadnych dezinwestycji w tym obszarze. Zamierzamy skupić się na działaniach zmierzających do konsolidacji aktywów całej Grupy Azoty poprzez standaryzację usług oraz wdrożenie modelu zarządzania aktywami kolejowymi – twierdzi Puškar.