Reklama
Rozwiń

Większość spółek chce wziąć udział w konsolidacji branży

Giełdowe firmy aktywnie rozglądają się za potencjalnymi nabytkami, dzięki którym będą mogły skokowo zwiększyć skalę działalności. Cel ten zamierzają również osiągać poprzez inwestycje organiczne dokonywane m.in. w nowoczesny tabor oraz jakość świadczonych usług.

Publikacja: 17.09.2017 10:00

Większość spółek chce wziąć udział w konsolidacji branży

Foto: 123rf.com

Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics

Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics

Foto: Archiwum

Od dłuższego czasu szczególnie aktywna na rynku fuzji i przejęć w branży transportowo-spedycyjno-logistycznej (TSL) jest grupa OT Logistics, specjalizująca się w transporcie śródlądowym i kolejowym, spedycji oraz usługach portowych. Właśnie wykonała kolejny krok w kierunku przejęcia udziałów w firmie będącej operatorem adriatyckiego portu w Rijece. Za równowartość 45,5 mln zł kupiła od chorwackiej agencji prywatyzacyjnej CERP prawie 11,8 proc. akcji w spółce Luka Rijeka i ma ich teraz niespełna 32,6 proc.

Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo

Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo

Foto: Archiwum

– Zwiększenie zaangażowania w Luka Rijeka jest realizacją jednego z celów zapisanych w naszej strategii z 2016 r. Pozwoli na efektywne zarządzanie portem i umożliwi stworzenie kompleksowej oferty dla klientów na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak np. Węgry, Czechy, Słowacja czy Serbia – mówi Piotr Ambrozowicz, wiceprezes OT Logistics. Dodaje, że celem grupy jest zwiększenie przeładunków w porcie w Rijece i wykorzystanie portu jako ważnego punktu na szlaku Bałtyk–Adriatyk.

Dariusz Stefański, prezes PCC Intermodal

Dariusz Stefański, prezes PCC Intermodal

Foto: Archiwum

– Koncentrujemy się obecnie na dokończeniu procesu przejęcia operacyjnej kontroli nad Luka Rijeka. Warunki wezwania na akcje określają lokalne chorwackie przepisy i będziemy postępować zgodnie z nimi – informuje Ambrozowicz. Luka Rijeka jest notowana na giełdzie w Zagrzebiu. Tamtejsze przepisy wymagają, aby w obecnej sytuacji OT Logistics ogłosiło wezwanie.

Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonii

Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonii

Foto: Archiwum

Spółka nadal chce zwiększać swoje zaangażowanie w portach na południu Europy, dlatego rozważa kolejne akwizycje. W grę zapewne wchodzi wzięcie udziału w kolejnym przetargu na zakup przewoźnika kolejowego i portu w Czarnogórze. Żadne nowe decyzje jednak jeszcze nie zapadły. – W ubiegłym roku na rynku polskim przejęliśmy kolejową spółkę STK i 80 proc. udziałów w Kolei Bałtyckiej. Z kolei w sektorze spedycji kontenerowej nasza spółka zależna – C.Hartwig Gdynia sfinalizowała nabycie Sealand Logistics – jednego z liderów w tej branży w Polsce – przypomina Ambrozowicz.

W oczekiwaniu na okazje

Na rynku przejęć aktywny może stać się największy w Polsce i drugi w UE kolejowy przewoźnik towarowy. – PKP Cargo uważnie obserwuje i analizuje procesy zachodzące na krajowym i zagranicznym rynku TSL. We wszelkich ewentualnie podejmowanych działaniach na tym rynku będzie brany pod uwagę przede wszystkim interes spółki – twierdzi Ryszard Wnukowski z biura prasowego PKP Cargo.

Wkrótce grupa powinna stać się jedynym właścicielem akcji czeskiego przewoźnika AWT. W maju 2015 r. sfinalizowała zakup 80 proc. udziałów w drugim co do wielkości kolejowym przewoźniku towarowym w Czechach. Wartość transakcji wyniosła 427,3 mln zł. W sprawie przejęcia pozostałych udziałów PKP Cargo zawarło niedawno porozumienie z Minezit SE. Na jego podstawie strony mają m.in. zawiązać spółkę joint venture zajmującą się wynajmem i leasingiem taboru kolejowego. Realizacja porozumienia będzie sposobem rozliczenia opcji sprzedaży udziałów należących do MSE. Jeżeli umowa nie zostanie zrealizowana PKP Cargo za pozostałe udziały AWT będzie musiało zapłacić 27 mln euro (115,5 mln zł).

Przejęcia mogą też mieć miejsce w PCC Intermodal, firmie specjalizującej się w transporcie kontenerów. – Aktywnie nie szukamy, ale jeśli trafi się coś interesującego i pasującego do profilu naszej działalności, to oczywiście nie wykluczamy akwizycji lub połączenia – mówi Dariusz Stefański, prezes PCC Intermodal.

Jego zdaniem w przewozach intermodalnych (transport realizowany przy wykorzystaniu co najmniej dwóch środków transportu) konsolidacja jest jak najbardziej wskazana. Przemawia za nią przede wszystkim możliwość poprawy efektywności przewozów. Z tego powodu oczekuje konsolidacji w perspektywie kilku najbliższych lat. Jego zdaniem na rynku europejskim pozostanie docelowo kilku, kilkunastu liczących się operatorów intermodalnych. Wierzy, że jednym z nich będzie PCC Intermodal.

Rozdrobniony rynek

– Jesteśmy otwarci na rozmowy w przypadku pojawienia się ciekawych, rentownych i atrakcyjnie wycenianych podmiotów. Najbardziej interesują nas przejęcia w segmencie transportu płynnej chemii, zwłaszcza w Europie Zachodniej – twierdzi Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonii. Zapewnia, że spółce ten rynek jest doskonale znamy i od lat jest tam obecna. Co więcej włączenie takiego podmiotu do grupy przyniosłoby naturalne synergie.

Zarząd obserwuje zarówno rynek zagraniczny, jak i rodzimy. Jego zdaniem w Polsce istnieje jednak mniej potencjalnych celów akwizycyjnych. – To wynika z silnej specjalizacji grupy Trans Polonia. Jeśli np. mówimy o transporcie intermodalnym płynnych ładunków chemicznych, takich firm możemy szukać tylko na Zachodzie – uważa Cegielski. Jego zdaniem polski rynek nadal jest dość rozdrobniony. Tymczasem w konkurencyjnym otoczeniu, zasadnicze znaczenie odgrywa efekt skali, silna specjalizacja i najwyższa jakość usług. Przypuszcza, że procesy przejęć i fuzji będą kontynuowane w każdym z poszczególnych segmentów rynku TSL.

Tylko rozwój organiczny

Planów akwizycyjnych nie ma Grupa Lotos, do której należy drugi co do wielkości kolejowy przewoźnik towarów w Polsce pod względem tzw. pracy przewozowej. Lotos Kolej stawia jedynie na rozwój organiczny. Koncern nie planuje jego sprzedaży. – Przewoźnik spełnia bardzo ważną rolę w uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej Lotosu i nadal jego głównym zadaniem jest obsługa koncernu w obszarze transportu produktów ropopochodnych – informuje Lotos.

Obecnie planów akwizycyjnych w branży TSL nie ma również grupa PKN Orlen. Koncern skupia się przede wszystkim na rozwoju swoich firm kolejowych, czyli polskiego Orlenu KolTrans i czeskiego Unipetrolu Doprava. Ich strategicznym celem jest poprawa obsługi klientów z grupy i efektywniejsze pozyskiwanie klientów z rynku. Realizacji tych celów ma służyć program modernizacji floty.

Aktywna w branży TSL jest Grupa Azoty. – Nasza działalność w tym obszarze opiera się na prężnie działających aktywach własnych, jak i usługach oferowanych przez kontrahentów zewnętrznych. Obecnie nie rozważamy żadnych zmian w tym zakresie – informuje Joanna Puškar z biura komunikacji zewnętrznej Grupy Azoty. Koncern pozytywnie postrzega konsolidację branży TSL. Jego zdaniem współpraca z dużymi podmiotami, działającymi w pełnym zakresie łańcucha dostaw, wpłynie korzystnie na komplementarność usług, ich jakość i możliwość pozyskania korzystniejszych warunków zakupowych. – Obecnie nie rozważamy żadnych dezinwestycji w tym obszarze. Zamierzamy skupić się na działaniach zmierzających do konsolidacji aktywów całej Grupy Azoty poprzez standaryzację usług oraz wdrożenie modelu zarządzania aktywami kolejowymi – twierdzi Puškar.

[email protected]

Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics

Szczecińska grupa najszybciej rośnie w segmencie kolejowym. To efekt dokonanych niedawno przejęć i prowadzonej restrukturyzacji. Zarząd liczy na utrzymanie się dobrej koniunktury w transporcie kolejowym i drogowym. W dłuższej perspektywie w grupie powinny również mocno zwyżkować przewozy rzeczne oraz przeładunki w portach morskich. Pierwsze za sprawą inwestycji w udrożnienie polskich rzek, a drugie akwizycji.

Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo

Zarząd spółki ocenia, że perspektywy dalszego rozwoju działalności grupy i poprawy wyników są dobre. Firmie sprzyja m.in. przewidywany w najbliższych latach wzrost polskiego rynku kolejowych przewozów towarowych. Widać to zwłaszcza po tegorocznym wzroście transportu kontenerów i materiałów budowlanych. Dość mocno zwyżkowały też przewozy metali i rud, paliw płynnych, drewna i płodów rolnych oraz produktów chemicznych.

Dariusz Stefański, prezes PCC Intermodal

Zarząd spółki liczy że II półrocze będzie dla firmy znacznie lepsze niż początek roku. Grupa odnotowuje wzrost przychodów w przewozach zagranicznych. Ważna będzie dla niej również poprawa sytuacji na rynku krajowym, na którym wolumen przewozów jest niestabilny i mniej przewidywalny. Ponadto firma prowadzi rozmowy z potencjalnymi klientami po wschodniej stronie granicy. Od efektów m.in. tych rozmów zależeć będzie tempo dalszego rozwoju grupy.

Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonii

Spółka skokowo poprawia przychody i zyski. Największe wpływy przynosi segment transportu paliw, który został wzmocniony rok temu dzięki akwizycji firmy Orlen Transport. Rosną też przewozy chemii, asfaltów i produktów spożywczych. Dobrze zapowiadają się też kolejne kwartały. Spółce sprzyja otoczenie. Zarówno polska gospodarka, jak i rynki europejskie wchłaniają więcej dóbr i towarów, co rodzi popyt na obsługę logistyczną.

Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę
Parkiet PLUS
Przymusowy wykup akcji nie jest możliwy
Parkiet PLUS
Zagraniczne spółki z potencjałem
Parkiet PLUS
Obsługując naszych klientów, staramy się myśleć dokładnie tak jak oni