Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.10.2017 16:00 Publikacja: 30.09.2017 11:12
Foto: Archiwum
Wydawać by się mogło, że warunki do tego, aby indeksy warszawskiej giełdy rosły, są idealne. Gospodarka ma się coraz lepiej, rynek amerykański bije kolejne rekordy, inwestorzy właściwie ignorują już informacje płynące z Korei Północnej. Patrząc na rynek przez pryzmat WIG20 można jednak stwierdzić, że złapał on zadyszkę. Co przeszkadza nam w dalszych zwyżkach?
Od tegorocznego szczytu WIG20 spadł o zaledwie kilka procent. Patrząc przez pryzmat tegorocznych ponad 20-proc. zwyżek (w rzeczywistości trwają nieprzerwanie od ostatniego kwartału 2016 roku), ta delikatna korekta spadkowa nie stanowi żadnych powodów do obaw. Szczególnie że polski rynek akcji jest w tym roku jednym z najsilniejszych na świecie. W kontynuacji wzrostu naszemu indeksowi przeszkodziły głównie dwa czynniki. Po pierwsze korekta na rynku surowców. Spadek cen miedzi spowodował, że głębszą korektę zanotował KGHM. Z kolei ceny węgla zaszkodziły JSW i spółkom energetycznym. Po drugie, spadki na warszawskiej giełdzie zbiegły się w czasie z posiedzeniem Fed. Amerykański bank centralny przyjął „jastrzębi" ton, co spowodowało wycofanie części kapitału z rynków wschodzących, w tym z Polski. W rezultacie trochę z ostatnich zwyżek oddały też banki. To wszystko jednak tylko detale, a nie realna słabość indeksu WIG20.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Od pewnego czasu giełda nic nie dawała ani spółce, ani głównym akcjonariuszom. Z ulgą przyjęliśmy decyzję KNF o zgodzie na opuszczenie giełdy – mówi Wojciech Rybka, prezes i wiodący akcjonariusz spółki Drozapol-Profil.
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Już samo utrzymanie obecnych poziomów indeksów plasowałoby ten rok w czołówce stóp zwrotu ostatnich kilkunastu lat.
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy. Odpowiedź jest twierdząca. Co więcej, indeks WIG20 ma przestrzeń do dalszej zwyżki. Ale niektóre firmy są już przewartościowane.
Choć do końca lutego zostało jeszcze kilka sesji, zapowiada się na to, że WIG20 zakończy go wyraźnie dodatnim bilansem (aktualnie oscyluje on wokół +8 proc.).krzysztof ojczyk
WIG20 stracił w czwartek 0,8 proc. i wrócił tym samym w okolice 2600 pkt. Wciąż jednak za wcześniej jest na to, by mówić o zmianie trendu.
Po wczorajszej przecenie na rynkach, dziś WIG20 też spada. Ale jest kilka drożejących spółek. Z kolei PKO BP i Orlen tanieją, ale ich notowania utrzymują się ponad psychologicznymi poziomami.
Złoty złapał lekką zadyszkę. Inwestorzy zastanawiają się, jak długo może ona potrwać.
Po silnych wtorkowych zwyżkach w środę polski rynek był wyraźnie słabszy, choć popyt nie całkiem złożył broń. Wybicie szczytów z 2018 r. stanęło jednak pod znakiem zapytania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas