Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.12.2017 05:01 Publikacja: 22.12.2017 05:01
Krzysztof Szlaga, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.
Foto: Archiwum
Krajowego węgla brakuje, zalewa nas paliwo z importu, zapycha się kolej i są problemy z dostawą surowca, ceny węgla na światowych rynkach wystrzeliły w górę. A w Bogdance spokojnie. Brak planów zwiększenia wydobycia, na przyszły rok zakładana jest tylko niewielka podwyżka cen węgla. Tak jakby to zamieszanie na rynku zupełnie Bogdanki nie dotyczyło.
Rynek ma swoje prawa, a ten rok bez wątpienia należy do producentów węgla. Nie postrzegam jednak obecnej sytuacji jako dramatycznej. Lekki niedobór krajowego węgla jest korzystny dla spółek węglowych, bo kopalnie działają wtedy pełną parą. Dla rentowności działalności wydobywczej wykorzystanie pełnych mocy produkcyjnych jest kluczowe, bo koszty stałe są bardzo wysokie. Relatywnie niewielkie braki rodzimego węgla możemy spokojnie zastępować surowcem z importu i nie widzę w tym nic złego. Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego niedobrze jest wtedy, gdy wzrost importu jest zbyt gwałtowny. To mogłoby zaburzyć rynek i stałoby się odczuwalne dla odbiorców węgla w postaci utrudnień logistycznych czy wzrostu cen.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas