Tworzywa sztuczne. Rentowność nadal może spadać

Mimo wzrostu zapotrzebowania na wyroby z plastiku, zyskowność branży spadła i nadal może się pogarszać, co jest głównie rezultatem drożejących surowców i rosnących płac.

Publikacja: 05.06.2018 14:17

Tworzywa sztuczne. Rentowność nadal może spadać

Foto: Adobestock

Początek tego roku dla większości giełdowych spółek działających w branży tworzyw sztucznych wiązał się ze wzrostem przychodów i spadkiem zysków. Pogorszenie rentowności to przede wszystkim efekt drożejących surowców i rosnących świadczeń pracowniczych, dodatkowych kosztów, których nie można było w pełni przerzucić na ceny finalnych wyrobów.

W kolejnych kwartałach i latach branża powinna odnotowywać dalszy wzrost popytu na swoje produkty. Najnowsze dane PlasticsEurope, stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych, mówią o systematycznie rosnącym popycie na wyroby z tej branży. W ubiegłym roku zużycie tworzyw w naszym kraju oszacowano na około 3,5 mln ton, co oznaczało wzrost aż o 9 proc. Dla porównania w całej Europie zapotrzebowanie zwyżkowało o 3,5 proc., a na świecie o 3,8 proc. Prognozy do 2021 r. wskazują, że wzrost utrzymuje się na podobnym poziomie. Powszechnie się uważa, że obecne tendencje są rezultatem wszechstronności i użyteczności tworzyw sztucznych, jako materiałów do produkcji wielu różnych wyrobów.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę