Pierwsze miesiące br. sugerowały, że prognozy wzrostu polskiej gospodarki na ten rok mogą być zbyt optymistyczne. Minął zaledwie kwartał, a ekonomiści zaczęli te prognozy podwyższać, bo okazało się, że koniunktura nad Wisłą jest odporna na spowolnienie w strefie euro. Ekonomistów zaskakiwała też rozchwiana inflacja. Podczas gdy na początku roku oscylowała w pobliżu 1 proc. rocznie, poniżej oczekiwań, wiosną zaczęła te oczekiwania stale przebijać. W polskiej rzeczywistości ekonomicznej jedno się jednak w ostatnich latach nie zmienia. Niezależnie od tego, jak kapryśna jest koniunktura, najcelniejsze krótkoterminowe prognozy formułują stale analitycy z Banku Ochrony Środowiska.
Niewielkie przetasowania w czołówce
Zespół BOŚ, który tworzą Łukasz Tarnawa i Aleksandra Świątkowska, zwyciężył w konkursie prognostycznym „Parkietu" w latach 2018 i 2017, a w 2016 r. zajął drugie miejsce (za ekonomistami z Banku Gospodarstwa Krajowego). Tak długo dobrej formy w tej rywalizacji, której historia sięga 2005 r., nie utrzymał żaden uczestnik. W I kw. br. ekonomiści z BOŚ dali się wyprzedzić zespołowi z ING Banku Śląskiego (Rafał Benecki, Jakub Rybacki, Piotr Popławski, Karol Pogorzelski), ale szybko odzyskali prowadzenie. Do zmiany doszło także na trzeciej lokacie. W I kw. miejsce to zajmowali ekonomiści z Banku Millennium (Grzegorz Maliszewski, Andrzej Kamiński, Mateusz Sutowicz), triumfatorzy naszego konkursu z 2014 r. i wiceliderzy z 2018 r. Na półmetku z podium strącił ich jednak zespół Santander Bank Polska (Maciej Reluga, Piotr Bielski, Grzegorz Ogonek, Marcin Sulewski, Marcin Luziński), który ubiegłoroczną rywalizację zakończył na czwartej pozycji.
Wszechstronni liderzy
Tarnawa i Świątkowska prowadzenie w konkursie zawdzięczają celnym przewidywaniom wskaźników makroekonomicznych. Są w pierwszej piątce najlepszych prognostów aż 11 z 17 takich zmiennych uwzględnionych w konkursie. Biorąc pod uwagę tylko prognozy makroekonomiczne, wiceliderami rankingu są analitycy z banku PKO BP (Piotr Bujak, Marta Petka-Zagajewska, Urszula Kryńska, Marcin Czaplicki, Michał Rot), a trzecią lokatę zajmuje zespół z Millennium.
Ekonomiści z ING BSK w I półroczu br. formułowali z kolei najcelniejsze prognozy wskaźników rynkowych. Drugie miejsce w tej kategorii zajmuje zespół Santandera, trzecie zaś Dorota Strauch reprezentująca Raiffeisen Bank International.