Rok 2019 był zdecydowanie korzystny dla frankowiczów. Wpłynęły na to nie tylko pozytywna dla nich opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z maja, a później sprzyjające im orzeczenie samego TSUE, ale też wyroki Sądu Najwyższego, w tym słynne opracowanie biura analiz z sierpnia. To wszystko miało przełożenie na wyroki sądów powszechnych w sprawach frankowych, choć te już wcześniej zaczęły częściej orzekać na korzyść kredytobiorców.
Trend wyraźnie na korzyść klientów
W całym 2019 r. wydano w Polsce 395 wyroków w sprawach dotyczących hipotek frankowych, z czego 269 (69 proc.) okazało się korzystnych dla klientów, a 107 (27 proc.) dla banków, wyroki uchylające wydano zaś w 17 sprawach (4 proc.) – wynika z zestawienia przygotowanego przez firmę Votum, obsługującą frankowiczów, oraz „Parkiet" (pełna tabela znajduje się na naszej stronie internetowej www.parkiet.com).
Z pewnością nie są to wszystkie wyroki, jakie zapadły w 2019 r., bo nie ma publicznie dostępnej i pełnej bazy. Są to wszystkie wyroki, do jakich udało nam się dotrzeć. Próbowaliśmy zweryfikować tę listę u największych frankowych banków, podobnie jak w poprzednim miesiącu. Szczególnie o te wyroki, w których górą okazały się banki i o których frankowicze oraz reprezentujący ich prawnicy mogą z oczywistych powodów mniej chętnie mówić w mediach społecznościowych, a przez to mogłoby ich u nas zabraknąć. Niestety, tylko jeden podzielił się podstawową statystyką (liczba wygranych i przegranych spraw). Nie można zatem wykluczyć, że wszystkich wyroków było nieco więcej, w tym głównie tych korzystnych dla banków, zatem rzeczywisty odsetek takich orzeczeń może być nieco wyższy, niż wynika wprost z naszej statystyki.
W samym grudniu zapadło całkiem sporo, bo aż 73 wyroki, z czego 49 (67 proc.) było sprzyjających frankowiczom, 17 (24 proc.) zaś bankom, a w 6 przypadkach (9 proc.) wyroki uchylały poprzednie orzeczenia. To wskaźniki podobne jak w poprzednich dwóch miesiącach, które analizowaliśmy po głośnym wyroku TSUE (zapadł 3 października) w sprawie państwa Dziubaków. Łącznie w październiku i listopadzie 70 proc. z 85 wyroków, do których dotarliśmy, było korzystnych dla kredytobiorców.
Widać, że szala przechyla się na stronę frankowiczów. Jednak na razie dotyczy to głównie kredytów indeksowanych. Banki, których portfel w całości lub większości składa się z umów denominowanych, mają korzystniejszą dla siebie statystykę wyroków, dotyczy to szczególnie Deutsche Banku Polska. Czy także w przypadku denominowanych należy oczekiwać niebawem coraz liczniejszych wyroków pozytywnych dla klientów? – Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z umową indeksowaną czy denominowaną, mechanizm indeksacji został skonstruowany w podobny sposób, który daje bankowi dowolność w ustalaniu wysokości kursów waluty CHF. Spodziewam się, że w najbliższych miesiącach stan spraw kierowanych do sądów będzie wyrównany, gdyż po wyroku TSUE kredytobiorcy zyskali dodatkowe argumenty przemawiające za unieważnieniem umowy kredytowej, które w przypadku umów denominowanych wysuwają się na pierwsze miejsce – uważa Wojciech Bochenek z Kancelarii Bochenek i Wspólnicy.