BGK i NBP sprzedawały waluty

BGK ponownie interweniował dziś na rynku, lecz zaskoczeniem okazało się że sprzedawał waluty także NBP.

Aktualizacja: 23.02.2017 13:08 Publikacja: 23.09.2011 18:40

Przed południem za jedno euro płacono nawet 4,5160 złotego, jednak w rezultacie działań NBP i BGK kurs EUR/PLN zniżkował do poziomu 4,3780, czyli w okolice notowane w połowie tygodnia. Przejściowo pod poziom 3,60 sprowadzony został kurs CHF/PLN, a dzienne minimum w notowaniach USD/PLN to 3,2470. Interwencję skomentował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł, uznając ją za korzystną. Podkreślił również, że fundamenty polskiej gospodarki nie uzasadniają nasilonej w ostatnich dniach deprecjacji krajowej waluty i wzrostu rentowności obligacji.

Podana dziś dynamika sprzedaży detalicznej - podobnie jak wcześniej  produkcji przemysłowej  - wypadła zdecydowanie powyżej prognoz. Wzrosła ona w sierpniu w porównaniu z lipcem po raz pierwszy od 2007 roku i wyniosła 1,1 proc. W ujęciu rocznym wskaźnik przybrał wartość na poziomie 11,3 proc. zamiast oczekiwanych 9,1 proc. Z kolei stopa bezrobocia, już zgodnie z prognozami spadła w sierpniu do 11,6 proc.

Podobnie tydzień wcześniej, piątkowa sesja na rynku eurodolara jest najspokojniejsza w całym tygodniu. Przed południem kurs zniżkował do 1,3420, a po południu wracał w okolice 1,3540. Nasila się 90 – dniowa korelacja eurodolara i indeksu S&P 500 i obecnie kształtuje się na poziomie 0,62. W piątek minimalnie spadały rentowności włoskich i hiszpańskich benchmarkowych 10 – latek w czym można upatrywać zapewne aktywności ECB. W poniedziałek podana zostanie wartość skupionych w dobiegającym końca tygodniu papierów. Spadały też – na fali nieprzerwanej ucieczki do bezpiecznych aktywów - rentowności niemieckich papierów, które w przypadku  obligacji dwuletnich obligacji osiągnęły historyczne minima. Opieszałość w implementacji postanowień z 21 lipca z każdym dniem mocniej będzie odbijać się na sile euro, w przyszłym tygodniu należy oczekiwać spadków eurodolara, a najbliższe wsparcia to poziom 1,3380 powiązany z wielomiesięcznym minimum ustanowionym w czwartek.

Sporządził:

Bartosz Sawicki

Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum
Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?