Odliczanie do weekendu

Aktualizacja: 24.02.2017 06:00 Publikacja: 20.10.2011 09:40

Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Foto: XTB

Głosowanie w Grecji...

W Grecji dziś odbędzie się ostatnie głosowanie nad pakietem ustaw oszczędnościowych, które mają przynieść wzrost podatków, zwolnienia w sektorze publicznym, obniżki emerytur oraz zmniejszenie uprawnień związków zawodowych. We wczorajszym głosowaniu rząd miał większość, choć wynosiła ona tylko 4 posłów (154 na 300). Pracom parlamentu towarzyszą strajki i zamieszki w stolicy Aten, jednak to nic nowego. Parlament powinien być zdyscyplinowany na „ostatniej prostej" przed szczytem UE w nadchodzący weekend.

...i pożegnanie Tricheta w ponurej atmosferze

Grecy muszą jednak liczyć na dobrą wolę europejskich liderów, a tu mamy niepokojący brak jednomyślności, tuż przed szczytem UE w najbliższy weekend. Przy okazji imprezy pożegnalnej dla prezesa EBC doszło do spotkania niemieckiej kanclerz z prezydentem Francji i szefem euro grupy, a także szefową MFW, ale nie mieli oni zbyt wiele do powiedzenia dziennikarzom. Nieoficjalne źródła donoszą tymczasem, iż liderzy nie mogą dojść do porozumienia ws. lewarowania EFSF – jeśli to okazałoby się prawdą, byłby to bardzo zły sygnał, gdyż tym trudniej byłoby osiągnąć porozumienie w jeszcze istotniejszych kwestiach, jak restrukturyzacja greckiego długu.

S&P500 – problemy na szczytach

Notowania kontraktów na indeks S&P500 po raz drugi w tym tygodniu nie były w stanie pokonać sierpniowego szczytu na poziomie 1229 pkt. Wielokrotnie wskazywaliśmy ten poziom jako silny opór i prawdę mówiąc, nie ma dobrych powodów, aby rynek szedł wyżej. A to oznacza, że rysująca się potencjalna formacja podwójnego szczytu nabiera znaczenia. Do linii szyi jednak jest jeszcze dość daleko (1185 pkt.), a dopiero jej pokonanie potwierdzi spadkową wymowę formacji.

AUDUSD – konsolidacja przy oporze

Jedną z ciekawszych par walutowych w ostatnim czasie jest AUDUSD, szczególnie ze względu na spory potencjał spadkowy wynikający zarówno z pogarszania się krajowej koniunktury (i związanych z tym szans na cięcia stóp) jak i z możliwą dalszą przeceną surowców. Para bardzo czule reaguje na zmiany koniunktury na świecie, a to oznacza, iż ostatnie dwa tygodnie upłynęły tu pod znakiem korekty wzrostowej.

Obecnie po kilkudniowej konsolidacji w okolicach oporu wyznaczonego przez górne ograniczenie kanału spadkowego (obecnie okolice 1,03) para zawróciła na południe. Jeśli opór ten nie zostanie w najbliższym czasie pokonany wzrośnie szansa na retest poziomu 0,9370.

W kalendarzu – dane z USA, sprzedaż na Wyspach

Poza wspomnianym głosowaniem w Grecji oraz nastawieniem się rynku na przecieki przed szczytem UE mamy dziś kilka ciekawych publikacji makro. Za najciekawszą pozycję należy uznać indeks aktywności w rejonie Filadelfii – drugi indeks za październik (16.00, konsensus -9 pkt.). Rynek spodziewa się tu poprawy, ale przypomnijmy, iż w przypadku danych z rejonu Nowego Jorku skończyło się rozczarowaniem. Ponadto w USA tygodniowe dane z rynku pracy (14.30, konsensus 405 tys.) oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym (16.00, konsensus 4,9 mln). W Wielkiej Brytanii o 10.30 dane o sprzedaży detalicznej (konsensus 0% m/m).

W USA przed sesją wyniki poda AT&T, zaś po sesji Microsoft.

dr Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

[email protected]

www.xtb.pl

Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum
Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?