W oczekiwaniu na wyniki aukcji odkupu

Początek tygodnia przynosi spadek wartości złotego na rynku, gdzie polska waluta o godzinie 10:00 wyceniana jest następująco: 4,4887 PLN wobec euro, 3,4470 PLN w zestawieniu z dolarem oraz 3,6790 PLN w przypadku pary CHF/PLN.

Aktualizacja: 24.02.2017 00:37 Publikacja: 19.12.2011 10:46

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Pomimo nieznacznego wzrostu awersji do ryzyka na rynkach polski dług na rynku wtórnym wyceniany jest drożej niż podczas piątkowego zamknięcia. Rentowność 10-letnich obligacji wynosi obecnie 5,898% i oddala się od psychologicznego poziomu 6,00%. Spadek wartości złotego na rynku walutowym podyktowany jest przede wszystkim weekendowymi informacjami ze strony agencji ratingowych, gdzie Moody's obciął rating Belgii do poziomu Aa3 z wcześniejszego Aa1, a Fitch obniżył perspektywę ratingu Francji (aktualnie AAA) do negatywnej. Negatywne doniesienia znalazły odzwierciedlanie w odwrocie inwestorów od ryzykowniejszych aktywów – do których zalicza się również polski złoty. Reakcja jak dotąd jest umiarkowana ponieważ rynek oczekuje przede wszystkim wyników rewizji ocen inwestycyjnych przez agencje S&P. Ponadto informacja o śmierci Kim Dong II spowodowała wzrost obaw o stabilność w rejonie wschodniej Azji.

W trakcie dzisiejszej sesji warto śledzić wyniki aukcji odkupu bonów skarbowych prze MF, zapadających w 2012r. Resort zamierza odkupić cztery serie instrumentów o łącznej wartości 16,5 mld PLN. W przypadku powodzenia oferty zmniejszy się wielkość długu, który ma wpływ na poziom zadłużenia na koniec roku, tym samym pozwalając mocniej osłabić złotemu bez istotnego wpływu na poziom relacji dług publiczny/PKB (próg 55%).

Ponadto w piątek pojawiła się informacja ze strony Ministra Finansów, Jacka Rostowskiego, który poinformował, iż Polska pożyczy ok. 6,3 mld EUR Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu w ramach programu wsparcia dla krajów borykających się z nadmiernym zadłużeniem w Strefie Euro (wartość programu ok. 200 mld EUR). Środki te pochodzić będą z rezerw Narodowego Banku Polskiego.

Również w trakcie dzisiejszego handlu poznamy odczyty fundamentalne dla gospodarki polskiej publikowane przez GUS, z czego najważniejszym będzie dynamika produkcji przemysłowej za listopad. Poprzednia wartość 6,5% r/r zasygnalizowała możliwy spadek oczekiwań co do kształtowania się wskaźnika w przyszłości. Aktualna prognoza wynosi 5,8% r/r.

Umocnienie się złotego na rynku w poprzednim tygodniu można w dużej mierze przypisać efektowi końcówki roku, gdzie część zagranicznych inwestorów zaczęła redukować swoje długie pozycje na parach EUR/PLN, USD/PLN w obawie przed możliwym „zderzeniem" z resortem/BGK i NBP. Dodatkowo koniec grudnia przynosi często spadek płynności, gdzie większość instytucji zamyka swoje pozycje i wycofuje oferty. Kapitał, który pozostaje na rynku ma nadzieje na możliwy wzrost aktywności instytucji centralnych. W konsekwencji należy oczekiwać, iż w przypadku braku negatywnych sygnałów z otoczenie zewnętrznego wycena złotego powinna sukcesywnie wzrosnąć do końca roku. Ponadto w okresie przedświątecznym Polacy rezydujący za granicą przesyłają waluty, które następnie wymieniane są w kraju – wspierając nieznacznie wycenę złotego.

 

Konrad Ryczko

Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

tel: (022) 504-33-28

e-mail: [email protected]

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum