Polityka mieszkaniowa potrzebna jak nigdy wcześniej

Kryzys na rynku mieszkaniowym wymaga podjęcia doraźnych działań, ale i przyjęcia długoterminowej, stabilnej strategii, której brak właśnie się na nas mści. O to upominali się w Senacie eksperci. Czy nadzwyczajną sytuację wykorzystamy do zrobienia przełomu?

Publikacja: 30.05.2022 08:24

Sytuacja na rynku mieszkaniowym wyrasta na główny temat społeczny. Warto z tego skorzystać i wziąć s

Sytuacja na rynku mieszkaniowym wyrasta na główny temat społeczny. Warto z tego skorzystać i wziąć się za politykę mieszkaniową na poważnie.

Foto: materiały prasowe

Mieszkaniowa giełda pomysłów – pod takim hasłem odbyło się w Senacie spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Miast, zwołane w odpowiedzi na gęstniejącą atmosferę na rynku: skokowy spadek zdolności kredytowej i dostępności mieszkań oraz napływ uchodźców z Ukrainy. W posiedzeniu zorganizowanym przez przewodniczącą zespołu Hannę Gill-Piątek wzięli udział eksperci różnych organizacji, przybył też szef Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Rozwoju Juliusz Tetzlaff. Wnioski? Potrzebne są doraźne, natychmiastowe działania z wykorzystaniem dostępnych instrumentów. Ale kryzys powinien być momentem zmiany jakościowej i poważnego podejścia do opracowania długoterminowej, stabilnej polityki mieszkaniowej – z perspektywą liczoną w dekadach, a nie kadencjach. – Mieszkalnictwo, prawo budowlane, gospodarka przestrzenna to kwestie przez lata przerzucane z jednego ośrodka do drugiego i efekty są, jakie są. Chyba nie jestem odosobniona w tym, że powinien się tym zająć co najmniej instytut, jeśli nie osobne ministerstwo – wskazała Krystyna Sibińska, wiceprzewodnicząca zespołu.

Pozostało jeszcze 83% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Nieruchomości
Mieszkania w blokach z wielkiej płyty ciągle na radarze kupujących
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Sejm przyjął ustawę. Ceny mieszkań deweloperskich będą dostępne w internecie
Nieruchomości
Łatwiej negocjować czynsze. Może być taniej
Nieruchomości
Deweloperzy dalej zainteresowani rynkiem PRS
Nieruchomości
Po co nam REIT-y i czy polski rząd musi się ścigać z holenderskim
Nieruchomości
Czy obniżka stóp podbije ceny mieszkań? Niekoniecznie