Ofensywa colivingu w Polsce

Niemieccy inwestorzy wpompują miliard euro w nowy segment rynku mieszkaniowego – na celowniku jest także nasz kraj.

Publikacja: 12.12.2018 13:27

Ofensywa colivingu w Polsce

Foto: materiały prasowe

Berlińska firma Medici Living Group, zarządzająca mieszkaniami w formule co-livingu, oraz notowany we Frankfurcie fundusz Corestate Capital połączyły siły, by w ciągu trzech-pięciu lat zainwestować miliard euro i zbudować portfel 6 tys. lokali w metropoliach w Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii oraz w Polsce.

Na celowniku są miasta liczące ponad 500 tys. mieszkańców, w grę wchodzi zakup obiektów o wartości 20-60 mln euro każdy. Docelowo portfel ma liczyć 35 inwestycji. Będą one działać pod marką QUARTERS stworzoną z myślą o pokoleniu Y i najmie długoterminowym. Medici prowadzi już takie obiekty w Berlinie, Nowym Jorku i Chicago.

Dzięki sojuszowi Medici i Corestate ma powstać największy na świecie portfel lokali działających w rozwijającej się od niedawna formule co-livingu. Medici zajmie się koncepcją i zarządzaniem obiektami, a Corestate zorganizuje finansowanie i będzie asset managerem.

- To przełom, jeśli chodzi o co-living w Europie. Moim zdaniem ten obszar rynku ma nawet większy potencjał niż kwitnący co-working w segmencie biurowym. Rynek mieszkaniowy jest o wiele większy niż biurowy. Chcemy być odpowiednikiem WeWorku w mieszkaniówce – mówi cytowany w komunikacie Gunther Schmidt, prezes i założyciel Medici Living Group.

- Młodzi ludzie chcą żyć we wspólnotach, nie wiązać się z jednym miastem, to pokolenie jest określane mianem "cyfrowych nomadów". To napędza popyt na nieruchomości mieszkaniowe w formule co-livingu. Inwestowanie w ten segment wiąże się z niskim ryzykiem a jednocześnie oczekiwania co do zwrotu są wyższe – dodaje Michael Bütter, prezes Corestate Capital.

Medici Living zarządza dziś 1,8 tys. mieszkań, które są wynajęte w 97 proc. Poza marką QUARTERS na portfel składają się przede wszystkim mieszkania w formule co-living dla studentów w Niemczech, Holandii i Los Angeles pod szyldem medici living. Z kolei Corestate Capital zarządza aktywami o wartości 25 mld euro, współpracuje z inwestorami instytucjonalnymi i zamożnymi inwestorami prywatnymi.

Więcej w czwartkowym Parkiecie

Nieruchomości
Lokal usługowy na parterze bloku, czyli ciekawa nisza inwestycyjna
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Nieruchomości
Ekspert Metrohouse: Oczekiwanie na dopłaty może się nie opłacać
Nieruchomości
Dlaczego polskie budynki nie mogą być własnością polskich emerytów?
Nieruchomości
Mieszkanie na wakacje. Zarabiają góry czy morze?
Nieruchomości
Mieszkanie do remontu może być okazją
Nieruchomości
Marcin Krasoń, Otodom Analytics: Odbicie czy „boczniak” w mieszkaniówce?