Gent Holding nie zgadza się z zarzutami UOKiK

Urząd niepokoi się o bezpieczeństwo inwestorów dewelopera akademików. Ten twierdzi, że działania są transparentne.

Publikacja: 18.12.2019 14:07

Wiecha na krakowskim akademiku budowanym przez Erbud zawisła w listopadzie.

Wiecha na krakowskim akademiku budowanym przez Erbud zawisła w listopadzie.

Foto: materiały prasowe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwych nieprawidłowości w Gent Holdingu, spółce tworzącej sieć prywatnych akademików pod marką LIV, sprzedającą pojedyncze pokoje inwestorom.  Urząd, który od kwietnia br. prowadził kontrolę, obawia się o bezpieczeństwo inwestorów. Dlaczego?

Zastrzeżenia budzą m.in. transfery wpłacanych środków  w grupie (udzielanie niezabezpieczonych pożyczek podmiotom zależnym), a także wysokie koszty działalności w relacji do przychodów. Urząd wskazuje, że dziś w budowie i sprzedaży jest tylko dom studencki w Krakowie. Gent informował, że planuje łącznie sześć akademików w największych aglomeracjach.

Urząd też zwrócił uwagę na to, że wpływy z emisji obligacji mogą służyć pożyczkom wewnątrzgrupowym, co wskazuje na podwyższone ryzyko dla inwestorów.

Prezes UOKiK Marek Niechciał przywołał upadłego deweloperskiego Ganta i mechanizm transferowania pieniędzy do spółek zależnych. Na lodzie zostali nabywcy mieszkań i obligatariusze.

W lakonicznym komunikacie Gent Holding nie odniósł się szczegółowo do kwestii podnoszonych przez UOKiK. Deweloper podkreślił, że nie zgadza się ze stanowiskiem urzędników, a wspomnienie historii Ganta uznał za naruszenie dóbr osobistych i czynnik, który może negatywnie wpłynąć na obecnych i potencjalnych klientów, inwestorów i partnerów.

„W sprawie prowadzonego przez UOKiK postępowania wyjaśniającego spółka przekazała żądane informacje. Dołożymy wszelkich starań, by wyjaśnić sytuację i niezwłocznie podejmiemy dialog z UOKiK. W pełni rozumiemy działania podejmowane przez Urząd w zakresie zwracania uwagi na ryzyka związane z inwestowaniem. Realizujemy misję działając na transparentnych i przejrzystych warunkach. Model struktury i funkcjonowania grupy jest powszechnie przyjęty i stosowany w branży nieruchomości" – czytamy w oświadczeniu, które podpisał  Józef Rytel, prezes Gent Fundu.

Deweloper napisał, że obecnie spółki z grupy realizują obiekty w głównych ośrodkach akademickich. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na prośbę o szczegółowy harmonogram.

Budową akademika w Krakowie zajmuje się uznany generalny wykonawca, giełdowy Erbud. W listopadzie na budynku zawisła wiecha. W lutym przedstawiciele spółki mówili „Rzeczpospolitej", że domy studenckie w Poznaniu, Katowicach i dwa w Gdańsku są na etapie projektowania, a w przypadku trzeciego gdańskiego akademika trwają prace związane z procedurą uzyskania pozwolenia na budowę.

Gent Holding wydał w piątek kolejne oświadczenie:

„Postępowanie UOKiK jest w toku, odpowiadamy na zapytania urzędu i dostarczamy niezwłocznie wszelkie dokumenty i informacje, o które występuje. Nie zgadzamy się z żadnym z zarzutów UOKiK wobec spółki, a dotyczących sprawozdawczości i możliwych nieprawidłowości w tym obszarze.

Wszelkie związane z tym obszarem dokumenty podlegały zewnętrznemu audytowi, który nie wykazał nieprawidłowości w tym zakresie. Spółka informuje i informowała zainteresowane strony o metodologii wyceny, która jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Zaniepokojenie UOKiK dotyczące sprzedaży rzekomo tylko jednej inwestycji przy ul. Jana Pawła II 74 w Krakowie nie jest zasadne. Większość inwestycji spółki podlega strategii sprzedaży opartej na pozyskaniu dużych inwestorów instytucjonalnych i takie rozmowy trwają, i są już bardzo zaawansowane. Wspominana w mediach inwestycja w Krakowie jest najbardziej zaawansowana w procesie sprzedaży, a stopień tego zaawansowania pozwala na szeroką komunikację do przyszłych i obecnych klientów.

Zarzut dotyczący wysokich kosztów działalności spółek przy niskim poziomie sprzedaży nie jest zasadny, gdyż zarzut jest sformułowany na postawie sprawozdań za 2018 r., a sprzedaż lokali została uruchomiona w 2019 r.

Opinie dotyczące niewłaściwego postępowania m.in. gromadzenia środków inwestorów w formie pożyczek i udzielania z tych pieniędzy pożyczek między spółkami bez zabezpieczenia - również nie są zasadne. Podkreślamy, że pieniądze naszych klientów są bezpieczne, a umowy z nimi są zabezpieczone hipoteką na nieruchomości. Pożyczki między spółkami są udzielane zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

Informujemy Klientów, inwestorów i naszych partnerów biznesowych, że działalność spółki Gent Holding nie jest zagrożona i spółka kontynuuje realizację projektów oraz zobowiązań. Podkreślamy również, że zarząd spółki we wszystkich wymienionych aspektach jest również w stałym kontakcie z UOKiK".

Nieruchomości
Lokal usługowy na parterze bloku, czyli ciekawa nisza inwestycyjna
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Nieruchomości
Ekspert Metrohouse: Oczekiwanie na dopłaty może się nie opłacać
Nieruchomości
Dlaczego polskie budynki nie mogą być własnością polskich emerytów?
Nieruchomości
Mieszkanie na wakacje. Zarabiają góry czy morze?
Nieruchomości
Mieszkanie do remontu może być okazją
Nieruchomości
Marcin Krasoń, Otodom Analytics: Odbicie czy „boczniak” w mieszkaniówce?