Braster: Bez dużego zastrzyku gotówki będzie źle

O prawie 6 proc. taniały w środę po południu akcje Brastera, producenta urządzenia do badania piersi.

Publikacja: 23.08.2018 05:00

Braster: Bez dużego zastrzyku gotówki będzie źle

Foto: AdobeStock

Inwestorów wyraźnie zaniepokoiła informacja o konieczności pozyskania finansowania. I to niebagatelnego. Zarząd oszacował, że do realizacji celów strategicznych potrzeba nawet 50 mln zł. To znacząco więcej, niż wynosi kapitalizacja spółki. Na razie nie ma decyzji o szczegółach ewentualnego finansowania.

Braster przekonuje, że dodatkowe środki umożliwią mu m.in. ekspansję zagraniczną produktów skierowanych zarówno do użytku konsumenckiego, jak i profesjonalnego. Konieczne jest poniesienie wydatków na zwiększenie sprzedaży, rozbudowę infrastruktury informatycznej, dostosowanie oferty do wymogów poszczególnych rynków i przeprowadzenie procedur certyfikujących.

Z raportu wynika, że pozyskane środki umożliwią firmie nie tylko dalszy rozwój, ale są jej potrzebne do utrzymania „zdolności operacyjnych". Inwestorzy już od dłuższego czasu zastanawiali się, na jak długo – przy takich słabych wynikach finansowych – Brasterowi starczy gotówki.

Ostatnie tygodnie obfitują w liczne wieści ze spółki. 1 sierpnia poinformowała, że zmienia swój model biznesowy. Nic dziwnego, zważywszy na fakt, że w drugim kwartale nabywców znalazło zaledwie osiem urządzeń przez nią wyprodukowanych. Teraz chce minimalizować wsparcie dla wersji konsumenckiej i skoncentrować się na produkcie przeznaczonym do użycia w gabinetach lekarskich.

Kilka dni później Braster zdecydował o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych. Ma on na celu wybór optymalnego wariantu dalszego rozwoju i realizację strategii do 2021 r. Zarząd przekonuje, że widzi duże zainteresowanie urządzeniem firmy zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. W środę spółka pochwaliła się podpisaniem trzyletniej umowy dystrybucyjnej na sprzedaż swoich urządzeń w Republice Południowej Afryki.

29 sierpnia Braster miał opublikować raport półroczy, ale przesunął termin na 21 września. KMK

Medycyna i zdrowie
Odbicie w wynikach Mercatora dało nadzieję
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka podrożała już o ponad 30 proc. Czy kurs może dalej rosnąć?
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka przejmuje. To dopiero początek
Medycyna i zdrowie
Amerykanie nie dotrzymali słowa. Kurs Pure tonie
Medycyna i zdrowie
Prezes Synektika: Szczyt możliwości jeszcze przed nami
Medycyna i zdrowie
Rozczarowujący kwartał Neuki. Kurs mocno w dół