Jak te wytyczne należy stosować w kontekście raportów zgodnych ze standardami ESRS?
Potoczne rozumienie zbliża nas nieco do istoty problemu – chodzi o sposób działania, w wyniku którego ograniczamy ryzyka wystąpienia niepożądanych rezultatów, żeby jak najbardziej zbliżyć się do osiągnięcia wyznaczonego celu. Tym celem jest nieniszczenie środowiska i nienaruszanie praw człowieka (w tym praw pracowniczych), które określamy jako negatywny wpływ. Analizując potencjalne zmiany w tych obszarach, które mogą wpłynąć na sytuację finansową przedsiębiorstwa, możemy dodatkowo zidentyfikować szanse i ryzyka. Tak więc należytą staranność należy rozumieć jako działania mające prowadzić do identyfikacji wpływów, ryzyk i szans. Ten proces powinien uwzględniać dialog z interesariuszami, czyli grupami, na które oddziałuje przedsiębiorstwo, takimi jak pracownicy, sąsiedzi zakładów produkcyjnych, organizacje konsumenckie czy ekologiczne, konkurenci, dostawcy, lokalny samorząd bądź centralny rząd, a także z potencjalnymi odbiorcami raportu, np. inwestorami czy bankami. Oprócz identyfikacji działania te powinny skutkować podjęciem kroków na rzecz redukcji ryzyka wystąpienia negatywnych wpływów, zmniejszenia ich ewentualnej skali i dotkliwości, naprawienia powstałych szkód, a także wdrożenia inicjatyw, które ograniczą ryzyko wystąpienia danego wpływu w przyszłości. Te inicjatywy powinny być monitorowane pod względem skuteczności. Częścią tego monitoringu będą różne kanały komunikacji, które umożliwią zgłaszanie nieprawidłowości w działaniu przedsiębiorstwa, w szczególności informowanie o ryzyku wystąpienia negatywnych wpływów. Niekoniecznie muszą to być systemy dla sygnalistów, choć mogą być one podstawą tych tzw. systemów skargowych. Na koniec, przedsiębiorstwa powinny informować o całym tym procesie, zapewniając transparentność co do procedur, zaistniałych incydentów i podjętych kroków.
Gdzie są źródła mechanizmów należytej staranności?
Tego, mniej więcej, oczekują od nas ESRS-y. Proces ten zbliżony jest do Wytycznych OECD dotyczących należytej staranności w odpowiedzialnym prowadzeniu działalności biznesowej, które stanowią instrument wdrożeniowy do Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Wytyczne OECD dotyczące należytej staranności są podstawą negocjowanej obecnie dyrektywy o należytej staranności w obszarze zrównoważonego rozwoju, czyli CSDDD. Do Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych odwołuje się także rozporządzenie o taksonomii, kiedy mowa jest o minimalnych gwarancjach i procesach zapewniających zgodność z międzynarodowymi konwencjami i wytycznymi. Także do tych Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych odnoszą się wskaźniki głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju w rozporządzeniu SFDR, czyli wskaźniki PAI. Te powiązania między Wytycznymi OECD a innymi regulacjami unijnymi, wdrażającymi Europejski Zielony Ład, oznaczają też, że uwzględnienie procedur należytej staranności przy sporządzaniu raportu zgodnie z ESRS-ami zarazem będzie wpływało na stwierdzenie zgodności działań spółki z innymi przepisami.
Ogólny standard raportowania ESRS 1 wskazuje, że procedury należytej staranności są podstawą do sporządzenia raportu. Procedury realizowane w sposób ciągły dają spółce możliwość przeprowadzania i aktualizacji analizy podwójnej istotności. Analiza podwójnej istotności wyznacza zakres tego, co powinno zostać zaraportowane. Określa ona także obszar zainteresowania zarządzających przedsiębiorstwem, gdyż zidentyfikowane istotne kwestie dotyczące czynników zrównoważonego rozwoju powinny zostać ujęte w ramach polityk, wskaźników, celów, interakcji z interesariuszami czy zmian w strategii modelu biznesowym.