Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.06.2015 06:19 Publikacja: 26.06.2015 06:19
Na przykładzie wykresu WIG prezentujemy trzy średnie kroczące: 15-, 50- i 200-sesyjną. Pierwsza, szybka, porusza się najbliżej kursu i jest często przecinana. Druga, wolniejsza, jest już wyraźnie oddalona od ceny i znacznie mniej wrażliwa na wahania niż 15-sesyjna. Trzecia średnia, najwolniejsza, jest najbardziej wygładzona i najrzadziej przecina się z kursem. Razem średnie tworzą tzw. tęczę, której kształt oraz położenie względem ceny pozwala określić nastroje panujące na rynku. Na wykresie zaznaczyliśmy też trzy długoterminowe sygnały utworzone przez przecięcie średnich z 50 i 200 sesji. Dwa z nich to złote krzyże (sygnały kupna), a jeden to krzyż śmierci (sygnał sprzedaży). Aktualnie wciąż obowiązuje wskazanie kupna (ostatni złoty krzyż pojawił się pod koniec marca). Niepokojąco jednak wygląda 50-sesyjna średnia, która przestała rosnąć i została od góry przebita przez kurs. Co gorsza, sforsowana została również średnia z 200 sesji, ale dzięki poniedziałkowej białej świecy (tzw. marubozu) zwiększyły się szanse na powrót WIG na ścieżkę wzrostu.
Foto: GG Parkiet
W poprzednich odcinkach „Profesjonalnego inwestora" pisaliśmy na temat wskaźników wykorzystywanych w analizie fundamentalnej. Przedstawiliśmy indykatory: ROE, EV/EBITDA, C/WK oraz C/Z. Teraz czas, by przyjrzeć się bliżej narzędziom wykorzystywanym w analizie technicznej. Zaczniemy od tych, które służą do gry z trendem, a później pokażemy te, które dobrze sprawdzają się przy ruchach horyzontalnych. Dziś zajmiemy się jednym z najpopularniejszych wskaźników – średnią kroczącą.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas