Dodatkowe, specyficzne obowiązki będą nałożone na spółki zobowiązane, zatem takie, w których udział Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego przekracza 20 proc.
Jakie dokładnie regulacje antykorupcyjne trzeba będzie wprowadzić w spółce?
Wśród obowiązkowych rozwiązań mają znaleźć się m.in.: konieczność opracowania i wdrożenia kodeksu antykorupcyjnego podpisanego przez każdego pracownika, współpracownika i podmiot działający w ich imieniu lub na ich rzecz, wprowadzenie do umów klauzul antykorupcyjnych, wdrożenie procedury i zasad przyjmowania prezentów oraz zapoznanie pracowników z odpowiedzialnością karną za działania korupcyjne. Powyższe procedury choć nie są skomplikowane, niemniej operacyjnie mogą być angażujące zarówno jeśli chodzi o czas, jak i zasoby. Ale to nie koniec planowanych, nowych wymogów.
Kolejną pozycją będzie wdrożenie procedury zgłaszania informacji o propozycjach korupcyjnych. Spółki będą również musiały przygotować procedurę rozpatrywania pojawiających się zgłoszeń. W praktyce oznacza to konieczność zdobycia wiedzy i doświadczenia w zakresie oceny wiarygodności zgłoszeń oraz dedykować odpowiednich pracowników do prowadzenia działań wyjaśniających.
Projekt ustawy wymaga również, aby spółka nie dopuszczała do tworzenia mechanizmów służących finansowaniu kosztów, udzielania korzyści majątkowych i osobistych, w tym z wykorzystaniem majątku przedsiębiorstwa. Czyli wdrożyła mechanizmy kontrolne umożliwiające wykrywanie ewentualnych „funduszy korupcyjnych". Trzeba będzie też odpowiedzieć na pytanie, czy model biznesowy i kultura korporacyjna jest wolna od uciekania się po łapówkę jako narzędzia zdobywania nowych klientów lub pozytywnych rozstrzygnięć przez administrację? Projekt ustawy zabrania podejmowania decyzji na podstawie działań korupcyjnych.
Należy jednak pamiętać, że katalog procedur wymienionych wprost w projekcie ustawy może nie wyczerpywać wszystkich działań niezbędnych w celu przeciwdziałania korupcji. W przypadku kontroli CBA będzie oceniać, czy procedury antykorupcyjne zostały wdrożone, czy nie są pozorne i czy są skuteczne. W każdej branży, a nawet firmie finalny kształt kompletnego i skutecznego systemu antykorupcyjnego może wyglądać trochę inaczej. Niemniej sankcje w ustawie są takie same dla wszystkich: za brak, pozorność lub nieskuteczność wewnętrznych procedur antykorupcyjnych ustawodawca przewiduje kary finansowe do 10 mln zł i wykluczenie z przetargów publicznych na pięć lat.