Inwestycje, doradztwo, zarządzanie majątkiem

Prestiżowe karty kredytowe, z limitem wydatków sięgającym miliona złotych, nie tylko umożliwiają przeprowadzenie dużych operacji. Otwierają też drzwi do komfortowo wyposażonych biur w wielkich miastach, gdzie można pracować i umówić się na spotkanie biznesowe.

Publikacja: 02.06.2018 10:15

Inwestycje, doradztwo, zarządzanie majątkiem

Foto: Archiwum

Bankowość prywatna (private banking) obejmuje nie tylko klasyczne produkty bankowe, takie jak rachunki czy karty płatnicze, ale przede wszystkim możliwość inwestowania w nietypowe instrumenty finansowe.

Klient może liczyć na specjalne oferty inwestycyjne, w tym także z gwarancją kapitału. Ma dostęp do nietypowych lokat, których oprocentowanie często może być negocjowane. Może lokować pieniądze w papiery dłużne – skarbowe, korporacyjne, bankowe papiery wartościowe – które są niedostępne dla przeciętnego drobnego inwestora. Ma do wyboru wiele funduszy: polskie i zagraniczne o różnym stopniu ryzyka, w tym specjalnie wyselekcjonowane fundusze zamknięte.

Banki w ramach private bankingu oferują również doradztwo podatkowe, zarządzanie osobistym majątkiem, pakiety ubezpieczeniowe i wiele usług dodatkowych.

Potrzebny milion albo trzy

Na co dzień klientem bankowości prywatnej opiekuje się osobisty doradca, który zajmuje się jego sprawami finansowymi. Przygotowuje szczegółowe propozycje rozwiązań finansowych uwzględniających akceptowane przez klienta ryzyko. W uzgodnieniu z nim opracowuje długoterminową strategię zarządzania aktywami. W razie konieczności udziela wsparcia np. przy wyborze i zakupie nieruchomości (w tym zagranicznych). Może też przedstawić dostosowaną do potrzeb ofertę kredytową.

Nie każdy jednak może wejść do elitarnego grona klientów prywatnej bankowości. Aby się tam znaleźć, trzeba mieć co najmniej milion złotych.

Taki warunek stawia np. Noble Bank. Podobną sumą musi wykazać się klient mBanku oraz Raiffeisena. W niektórych instytucjach ta kwota musi być jeszcze wyższa. Potencjalny klient private bankingu w Banku Zachodnim WBK oraz City Handlowym musi mieć na rachunku ok. 3 mln zł.

W Citi Handlowym można wtedy skorzystać ze specjalnego programu Citi Private Client. Oferuje on wsparcie sztabu specjalistów, doradcy inwestycyjnego, specjalisty walutowego, a także maklera giełdowego. Citi Handlowy proponuje poza tym wiele globalnych rozwiązań finansowych, m.in. darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie, przelewy międzynarodowe na rachunki Citi oraz konta walutowe.

Z kolei Lion's Bank w pakiecie private bankingu udostępnia dodatkowo swoim klientom wycenę posiadanych nieruchomości.

Korzystający z usług Alior Banku mogą liczyć nie tylko na darmowe konto, pakiet usług dodatkowych oraz pomoc osobistego doradcy. Bank zagwarantuje im też anonimowość poprzez utajnione saldo.

Jeśli plastik, to czarny

Najbardziej widoczną oznaką tego, że ktoś jest klientem bankowości prywatnej, jest posługiwanie się prestiżową kartą kredytową. Najzamożniejsi mogą liczyć na karty z limitem do miliona złotych. Dają one dostęp do darmowych bankomatów na całym świecie i wiele innych bonusów. Uprawniają na przykład do korzystania z Business Lounge. Są to komfortowo wyposażone biura w centrach metropolii. Można w nich pracować i umawiać się na spotkania biznesowe.

W ramach usług private bankingu starannie wybranym klientom proponowane są elitarne czarne karty kredytowe. Mają je w ofertach m.in: Lion's Bank, Bank Millennium, Citi Handlowy, Raiffeisen Polbank, mBank, Pekao, Noble Bank, BGŻ BNP Paribas i Alior Bank.

Standardem jest również możliwość korzystania z bankowości elektronicznej oraz przez telefon. W ten sposób można inwestować i realizować codzienne operacje.

Usługi: dla zamożnych

osobisty doradca | Każdy klient private bankingu ma swojego opiekuna, który zajmuje się jego sprawami finansowymi. Przygotowuje szczegółowe propozycje rozwiązań inwestycyjnych oraz długoterminową strategię zarządzania aktywami klienta.

Specjalna oferta | Klienci otrzymują pakiet zróżnicowanych propozycji inwestycyjnych. Są wśród nich nie tylko akcje, fundusze inwestycyjne (w tym zamknięte), ale też np. obligacje (w tym korporacyjne) czy bankowe papiery wartościowe.

Wsparcie | W ofercie banków znajduje się nie tylko doradztwo inwestycyjne, ale też fachowe porady podatkowe i prawne.

Elastyczność | Jest możliwość m.in. negocjowania oprocentowania depozytów.

Finansowanie | Klienci mogą korzystać z kredytowania na preferencyjnych zasadach.

Inwestycje
Wall Street i geopolityka kluczowe dla GPW
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Inwestycje
Rynki akcji rozgrzane u progu końca roku
Inwestycje
Złoto i srebro pod presją dolara, chociaż wiara w nie nadal nie gaśnie
Emerytura
Jak oszczędzać na kontach IKE i IKZE?
Inwestycje
Szum informacyjny odbija się na notowaniach ropy naftowej
Inwestycje
Główny indeks giełdy francuskiej z perspektywami na wyższe poziomy