Bankowość prywatna (private banking) obejmuje nie tylko klasyczne produkty bankowe, takie jak rachunki czy karty płatnicze, ale przede wszystkim możliwość inwestowania w nietypowe instrumenty finansowe.
Klient może liczyć na specjalne oferty inwestycyjne, w tym także z gwarancją kapitału. Ma dostęp do nietypowych lokat, których oprocentowanie często może być negocjowane. Może lokować pieniądze w papiery dłużne – skarbowe, korporacyjne, bankowe papiery wartościowe – które są niedostępne dla przeciętnego drobnego inwestora. Ma do wyboru wiele funduszy: polskie i zagraniczne o różnym stopniu ryzyka, w tym specjalnie wyselekcjonowane fundusze zamknięte.
Banki w ramach private bankingu oferują również doradztwo podatkowe, zarządzanie osobistym majątkiem, pakiety ubezpieczeniowe i wiele usług dodatkowych.
Potrzebny milion albo trzy
Na co dzień klientem bankowości prywatnej opiekuje się osobisty doradca, który zajmuje się jego sprawami finansowymi. Przygotowuje szczegółowe propozycje rozwiązań finansowych uwzględniających akceptowane przez klienta ryzyko. W uzgodnieniu z nim opracowuje długoterminową strategię zarządzania aktywami. W razie konieczności udziela wsparcia np. przy wyborze i zakupie nieruchomości (w tym zagranicznych). Może też przedstawić dostosowaną do potrzeb ofertę kredytową.
Nie każdy jednak może wejść do elitarnego grona klientów prywatnej bankowości. Aby się tam znaleźć, trzeba mieć co najmniej milion złotych.