Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.12.2017 15:02 Publikacja: 22.12.2017 15:02
Mercedes 190 zadebiutował w 1982 roku i osiągnął wielki sukces.
Foto: Archiwum
Był 8 grudnia 1982 roku, gdy Mercedes oficjalnie zaprezentował serię modelową 190. Stanowiła ona poszerzenie gamy produktów marki o czwartą, kompaktową serię, a 190 dołączył do luksusowych limuzyn klasy S, modeli klasy średniej wyższej (poprzednicy klasy E), oraz sportowych wozów z serii SL. Tak zaczęła się pełna sukcesów historia klasy C, jak nazywa się modele tego segmentu od 1993 roku.
Mała limuzyna, która szybko zdobyła przydomek „Baby-Benz", stanowiła prawdziwy przełom techniczny i estetyczny. Bardzo dbano o bezpieczeństwo, wdrażając nie tylko aktywne, ale i pasywne środki ochrony podróżujących. Najważniejszym punktem było tu niezależne, wielodrążkowe zawieszenie tylnej osi z pięcioma wahaczami na koło. Konstrukcja dachu i nadwozia zapewniała ochronę w trakcie zderzenia. Model debiutował z dwoma czterocylindrowymi, benzynowymi silnikami do wyboru: jako 190 z motorem 90-konnym i 190 E z jednostką o mocy 122 KM. Mercedes systematycznie poszerzał paletę i wprowadzał kolejne warianty, m.in. wersję 190 D z 72-konnym silnikiem znanym z cichej pracy, w czym swój udział miało zastosowanie wygłuszenia silnika – po raz pierwszy w seryjnie produkowanym aucie osobowym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wartość pięciu najdroższych dzieł na polskich aukcjach przekroczyła w minionym roku 25 mln zł. Wśród najwyższych notowań znalazła się „Wieczerza Pańska”, na której Leopold Gottlieb zobrazował smutek życia w nędzy. Zdaniem ekspertów to właśnie on otwiera dyskusję o trendach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Maj był najlepszym miesiącem sprzedaży w Mennicy Skarbowej od 12 miesięcy. Rosnący popyt odnotował również Goldenmark: sprzedaż wzrosła o ponad 10 proc. Tavex obserwuje poprawę dynamiki od kwietnia i spodziewa się dalszych wzrostów.
Obrót dziełami sztuki i antykami w Polsce przekroczył w minionym roku 0,5 mld zł – wynika z majowego raportu GUS. Chociaż branża jest zgodna, że rynek wszedł w fazę stabilizacji, nie brakuje kolekcjonerów, którzy z powodzeniem grają na zwyżkę.
BMW 501 to piękna limuzyna z przełomu lat 50. i 60. XX w. Charakterystyczne owalne kształty kojarzyły się z barokowym stylem, więc zyskała przydomek „barokowy anioł” („Barockengel”). Dziś dobrze zachowane egzemplarze osiągają wysokie ceny i są dobrym pomysłem na lokatę kapitału.
Wielu znawców uważa go za jeden z najpiękniejszych modeli BMW w historii marki. E9 to sportowe coupé z przełomu lat 60. i 70., które ma styl i charyzmę, ale te piękne linie kryją trudny charakter.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas