Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.05.2019 15:05 Publikacja: 10.05.2019 15:05
4 zdjęcia
ZobaczCrosley CD Four Super Convertible z 1951 r. Oto przykład perfekcyjnej renowacji wnętrza. Wóz jest jak nowy!
Foto: www.bonhams.com
Świat zna wiele przykładów aut, które zrodziły się z marzeń ludzi zafascynowanych motoryzacją. Często ludzi z dużymi pieniędzmi, którzy chcą zostawić po sobie ślad. Współcześnie najbardziej znana jest marka elektrycznych samochodów Tesla i jej twórca Elon Musk. 80 lat temu swoją wizję miał niejaki Powel Crosley Jr.
Ten zamożny przedsiębiorca z Cincinnati w stanie Ohio zrobił majątek na produkcji części i akcesoriów samochodowych oraz odbiorników radiowych. W 1925 r. jego firma była największym producentem radioodbiorników na świecie. Angażował się w różne biznesy, był m.in. właścicielem drużyny baseballowej Cincinnati Reds. Zawsze marzył jednak o produkowaniu aut pod własną marką. I robił to w latach 1939–1952, z krótką przerwą w okresie II wojny światowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wartość pięciu najdroższych dzieł na polskich aukcjach przekroczyła w minionym roku 25 mln zł. Wśród najwyższych notowań znalazła się „Wieczerza Pańska”, na której Leopold Gottlieb zobrazował smutek życia w nędzy. Zdaniem ekspertów to właśnie on otwiera dyskusję o trendach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Maj był najlepszym miesiącem sprzedaży w Mennicy Skarbowej od 12 miesięcy. Rosnący popyt odnotował również Goldenmark: sprzedaż wzrosła o ponad 10 proc. Tavex obserwuje poprawę dynamiki od kwietnia i spodziewa się dalszych wzrostów.
Obrót dziełami sztuki i antykami w Polsce przekroczył w minionym roku 0,5 mld zł – wynika z majowego raportu GUS. Chociaż branża jest zgodna, że rynek wszedł w fazę stabilizacji, nie brakuje kolekcjonerów, którzy z powodzeniem grają na zwyżkę.
BMW 501 to piękna limuzyna z przełomu lat 50. i 60. XX w. Charakterystyczne owalne kształty kojarzyły się z barokowym stylem, więc zyskała przydomek „barokowy anioł” („Barockengel”). Dziś dobrze zachowane egzemplarze osiągają wysokie ceny i są dobrym pomysłem na lokatę kapitału.
Wielu znawców uważa go za jeden z najpiękniejszych modeli BMW w historii marki. E9 to sportowe coupé z przełomu lat 60. i 70., które ma styl i charyzmę, ale te piękne linie kryją trudny charakter.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas