R.S.: OFE to praprzyczyna wielu problemów, takich jak zaufanie do systemu, zachowanie indeksów czy też to, jaki był odbiór PPK. Moim zdaniem najważniejsze jest to, aby skończyć czasy niepewności. Ktoś powinien usiąść nad tym i zastanowić się, jak powinien wyglądać system emerytalny w Polsce. W III filarze mamy różne rozwiązania. W II filarze nadal jest sporo niewiadomych. Powinniśmy zbudować przejrzysty system, a im mniej będzie w tym polityk, tym lepiej. Niepewność związana z tym, co się stanie z pieniędzmi w OFE, jest natomiast pewnym problemem.
Porozmawiajmy o IKE i IKZE. Jak to jest ze świadomością klientów, jeśli chodzi o te produkty?
E.D.: Od czasów epidemii Covid-19 widzimy wzrost zainteresowania rachunkami maklerskimi, a także kontami IKE i IKZE. Mamy więc napływ nowej generacji klientów, która bardzo by chciała, ale nie do końca wie, czego by chciała. Z tej perspektywy jest więc pole do zagospodarowania.
Jak duży jest potencjał, jeśli chodzi o rozwój IKE i IKZE?
G.Z.: Można powiedzieć, że tak duży, jak duży jest rynek. Udział maklerskich IKE i IKZE w skali całego tego rynku wciąż jest jeszcze mały, chociaż dynamicznie rośnie. My zresztą na spotkaniach z klientami bardzo często mówimy im, że jeśli mają otwierać rachunek maklerski, to niech zaczną od IKE. Zdecydowanie jest pewne pole do zagospodarowania i dlatego w DM BOŚ jakiś czas temu wprowadzona została usługa amIKE z myślą o klientach, którzy nie są aktywni, mają mniejszą wiedzą, a którzy chcą być obecni na rynku instrumentów finansowych. Do tego dołożyliśmy jeszcze rynki zagraniczne w ramach IKE i IKZE. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie uda się przyciągnąć każdego, bo i inwestowanie nie jest dla każdego.
Co można zrobić, aby bardziej przekonać społeczeństwo do produktów emerytalnych?
E.D.: Może jakbyśmy zastosowali kampanie promocyjne i reklamowe związane z III filarem, to moglibyśmy mówić o sukcesie.
M.R.: Dodałabym do tego oczywiście edukację, ale ważne jest również to, aby politycy docenili i mówili dużo na temat rynku kapitałowego, by odwrócić wcześniejszą narrację. Mam nadzieję, że w kolejnych latach będziemy doświadczać w tym aspekcie pozytywnych zmian.
G.Ch.: Z mojej perspektywy ważne są dwa aspekty. Po pierwsze, produkt indywidualny. Jeśli chcemy mieć w nim 20 proc. społeczeństwa, to po prostu trzeba te produkty upowszechniać poprzez cały czas przeglądane ulgi podatkowe. Po drugie, jeśli chcemy mieć większą partycypację w III filarze, to też musimy „kupić” pracodawców w ramach chociażby programu PPK.
R.S.: Musimy zacząć przedstawiać sam rynek kapitałowy jako element naszego stylu życia, tego, że powinniśmy oszczędzać, a później inwestować i myśleć o emeryturze. Za tym też powinna iść odpowiednia edukacja.
G.Z.: Edukacja, informacja, kampania. Gdybyśmy część pieniędzy, które zostały przeznaczone na PPK, lata temu przeznaczyli na promocję IKE i IKZE, bylibyśmy w innym miejscu. Ludzie wiedzieliby, do czego służą te konta. Zgadzam się, że trzeba postarać się o zmianę postrzegania giełdy oraz tego, jak ona funkcjonuje i na czym faktycznie polega.
Grzegorz Chłopek, wiceprezes, PKO TFI
Grzegorz Chłopek, wiceprezes, PKO TFI
„Wiele rzeczy w PPK nie jest optymalnych, natomiast sama idea jest słuszna. Powinniśmy usiąść nad projektami PPK, PPE, by je poprawić, dopracować i stworzyć rozwiązania bardziej przyjazne. To samo dotyczy chociażby IKE i IKZE. Potrzebny jest również przegląd OFE, chociaż oczywiście nadal jest to bardzo trudny temat”
Foto: parkiet.tv
Eliza Dąbrowska, dyrektor w Noble Securities
Eliza Dąbrowska, dyrektor w Noble Securities
„Dostępne rozwiązania w ramach III filaru powinny być dla klientów proste i zrozumiałe, natomiast prawdą jest także, że dla przeciętnego obywatela kwestie finansowe, nawet te, które wydają się oczy- wiste, są jednak trudniejszymi zagadnieniami. Ich popularność mogłaby wzrosnąć, jeśli opakowalibyśmy je w przyjemną i intuicyjną formę do użytkowania”.
Foto: parkiet.tv
Małgorzata Rusewicz, prezes IZFiA i IGTE
Małgorzata Rusewicz, prezes IZFiA i IGTE
„Wszystkie zmiany mające na celu lepsze wykorzy- stanie nowoczesnych technologii przy produktach emerytalnych na pewno byłyby mile widziane. Przeanalizowania wymagają także polityki inwesty- cyjne i podatkowe. Czas i okoliczności się zmieniają i należy robić systematyczne przeglądy produktów emerytalnych, tak by podnosić ich atrakcyjność”.
Foto: parkiet.tv
Robert Sochacki, prezes, Beta Securities
Robert Sochacki, prezes, Beta Securities
„OFE to praprzyczyna takich problemów, jak zaufanie do systemu, zachowanie indeksów czy też to, jaki był odbiór PPK. Moim zdaniem najważniejsze jest to, aby skończyć czasy niepewności. Ktoś powinien usiąść i zastanowić się, jak ma wyglądać system emerytalny w Polsce. Potrzebny jest przejrzysty system”.
Foto: parkiet.tv
Grzegorz Zalewski, ekspert, DM BOŚ
Grzegorz Zalewski, ekspert, DM BOŚ
„Od momentu gdy został wyraźnie podniesiony limit wpłat na IKE, podjęliśmy bardzo dużo działań promujących te konta, podkreślając ich zalety podatkowe. To zadziałało. Świadomy inwestor czy też spekulant wie, do czego służą konta IKE i IKZE. Takie osoby doskonale wiedzą, że muszą liczyć na siebie. Nie można liczyć wyłącznie na państwo”
Foto: parkiet.tv