Polska Rada Winiarstwa kontra Ambra

Chronimy interesy wszystkich naszych członków – odpowiada Ambrze Polska Rada Winiarstwa. W ubiegłym tygodniu lider rynku poinformował, że rezygnuje z członkostwa w tej organizacji.

Publikacja: 07.12.2015 13:07

Polska Rada Winiarstwa kontra Ambra

Foto: Fotorzepa, Bartosz Frydrych Bartosz Frydrych

Informując o wyjściu z PRW Ambra zaznaczyła, że organizacja nie reprezentuje interesów polskiego winiarstwa. Zamiast tego zaangażowała się w obronę najsłabszych jakościowo produktów, czyli napojów fermentowanych.

Chodzi o sprawę, którą nagłośniły ostatnio dwie firmy należące do Polskiej Rady Winiarstwa – Jantoń i Bartex. Zarzucają one Ministerstwu Finansów, że na potrzeby naliczania podatku akcyzowego pozwala zrównywać wina owocowe z wódką. W efekcie grozi to wyższą stawką podatku i upadkiem wielu krajowych firm winiarskich.

- Misją społeczną organizacji branżowej powinno być łączenie interesów producentów i konsumentów oraz stanie na straży najwyższej jakości produktów. Wbrew temu Polska Rada Winiarstwa stała się podmiotem realizującym partykularne interesy wybranych członków – podkreśliła Ambra w komunikacie.

PRW poinformowała w poniedziałek, że stanowczo nie zgadza się  z uzasadnieniem decyzji Ambry.

- Polska Rada Winiarstwa jako Związek Pracodawców chroni interesy wszystkich swoich członków, wypracowując możliwy do osiągnięcia konsensus. Takie podejście wymaga gotowości członków do ustępstw oraz pójścia na kompromis w imię jedności i wspólnego interesu branży. Do czasu oświadczenia wydanego przez Amra wszyscy członkowie Polskiej Rady Winiarstwa szanowali wypracowane w ten sposób wspólne stanowiska branży i powołali organizację, która łączy pod jednym dachem producentów miodów pitnych, cydrów, perry, win owocowych, a także importerów i dystrybutorów win gronowych – informuje PRW w komunikacie.

Jak dodaje, obrona polskich wyrobów fermentowanych wobec polskich organów podatkowych podejmowana była w uzgodnieniu z Ambrą i dotyczyła wszystkich jakościowych produktów winiarskich.

Podkreśla też, że broni polskiego rynku owocowych wyrobów winiarskich, rozwijając go oraz wprowadzając liczne innowacje, przy zachowaniu dorobku naszej tradycji.

- Nowoczesne i innowacyjne podejście spotkało się z niezasłużonym zarzutem ze strony Ambry – zaznacza PRW.

Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF
Handel i konsumpcja
Pepco Group wstaje z kolan