TXM: Zaciskanie pasa, będzie mniej sklepów

Sieć dyskontowa TXM, będąca w przyspieszonym postępowaniu układowym, przedstawiła plan restrukturyzacyjny.

Publikacja: 11.06.2019 05:07

TXM: Zaciskanie pasa, będzie mniej sklepów

Foto: materiały prasowe

Zakłada on zamknięcie nierentownych sklepów w Polsce oraz zakończenie działalności na rynkach zagranicznych, czyli w Rumunii i na Słowacji. – Łącznie chcemy zamknąć około 80 sklepów TXM w kraju i wszystkie za granicą, by docelowo zejść do około 250 placówek pod koniec tego roku – informuje p.o. prezesa Bogusz Kruszyński.

Na koniec I kwartału 2019 r. łączna liczba placówek TXM wynosiła 375, z czego 44 za granicą. – Większość sklepów powinno się udać stosunkowo szybko zamknąć w ciągu roku, ale część będzie musiała poczekać na wygaśnięcie umów lub ich renegocjację – dodał. Oszczędności mają też przynieść zakładane dostosowanie oferty sprzedawanych produktów, ograniczenie kosztów związanych z logistyką czy zmniejszenie wydatków marketingowych.

Celem spółki na 2020 r. jest powrót do rentowność na poziomie EBITDA. – Zakładamy, że będzie to rok, w którym będą już widoczne efekty restrukturyzacji w wynikach i nastąpi wyraźna poprawa w sprzedaży po wprowadzeniu zmian – uważa Kruszyński.

Spodziewa się, że najpóźniej w lipcu TXM będzie mógł przedstawić listę wierzycieli i wierzytelności. – Zakładając, że dojdzie do porozumienia z bankami finansującymi, będziemy mogli też przedstawić plan restrukturyzacji i propozycje układowe. Liczymy się z tym, że proces głosowania nad układem może potrwać ok. dwóch miesięcy – ocenia Kruszyński Równocześnie wyjaśnia, że zarówno Redan, jak i Concordia (główni akcjonariusze spółki) nie planują ewentualnego dokapitalizowania TXM.

W maju sąd wydał zgodę na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego dla TXM w formie przyspieszonego postępowania układowego. Od początku tego roku akcje spółki straciły na wartości prawie 60 proc.

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/notowania/txm

Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF
Handel i konsumpcja
Pepco Group wstaje z kolan
Handel i konsumpcja
Asbis dobrze zaczął rok. Sprzedaż odbija