Praca sklepów w niedzielę znów rozpala emocje

Opozycja chce prac nad ustawą, uchylającą zakaz handlu. Popierają ją organizacje biznesowe.

Publikacja: 02.06.2020 05:00

Praca sklepów w niedzielę znów rozpala emocje

Foto: Adobestock

 

Parlamentarny Klub Koalicji Obywatelskiej złoży do marszałek Sejmu wniosek o prace nad ustawą, która została przygotowana i złożona jeszcze na początku tej kadencji. Zgodnie z nią zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony, a pracownicy będą mieli zagwarantowane wolne przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu.

– Ta ustawa jest szkodliwa i to się nie zmieniło. Niemniej teraz przy takich kłopotach branży handlowej trzeba jej dać wszelkie sposoby, aby negatywne skutki zamrożenia gospodarki zmniejszać – mówi Paulina Hennig-Kloska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Zakaz handlu w niedzielę budził kontrowersje od momentu rozpoczęcia prac sejmowych, a w miarę zaostrzania ustawy poparcie dla jej zapisów spadało. Według najnowszego badania Kantar dla organizacji ZPPHiU wśród bywalców centrów handlowych liczba przeciwników zakazu w siedem tygodni skoczyła o 16 pkt proc. do 66 proc. Uchylenia lub przynajmniej zawieszenia ustawy domagają się też organizacje gospodarcze, w tym Konfederacja Lewiatan, BCC, Polska Rada Biznesu po Federację Przedsiębiorców Polskich i Związek Rzemiosła Polskiego.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznaje, że temat również analizuje.

– Na obecnym etapie jest natomiast za wcześnie, by odnieść się do dalej idących propozycji zawieszenia zakazu handlu w niedziele i święta. Dokonanie oceny funkcjonowania przedmiotowej ustawy będzie możliwe dopiero po określonym czasie jej pełnego obowiązywania, zwłaszcza na podstawie analizy przestrzegania jej przepisów przez przedsiębiorców wykonujących zarobkową działalność handlową, dokonaną przez Państwową Inspekcję Pracy – podaje biuro prasowe resortu, podkreślając, że w czasie pandemii zakaz został poluzowany i nie obowiązuje w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby.

Branża handlowa od dawna apeluje o zmianę ustawy. – Zarówno ze względów gospodarczych, jak i bezpieczeństwa w ramach szerokiego frontu organizacji biznesowych domagamy się zmiany tego prawa – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. – Tylko stymulując konsumpcję możemy uprać się z tym kryzysem, a więcej dni czynnych sklepów to większe zakupy. Zwłaszcza dóbr trwałego użytku – dodaje Renata Juszkiewicz. PM

Handel i konsumpcja
Kłopoty Wittchenu z Amazonem
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Handel i konsumpcja
Zyski wyzwaniem w e-handlu odzieżą
Handel i konsumpcja
Allegro otwiera dla sprzedawców B2B rynek czeski
Handel i konsumpcja
Ruszyło duże IPO spółki Studenac. Co trzeba wiedzieć o ofercie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Handel i konsumpcja
Są trzy nowe rekomendacje dla Żabki. Akcje wreszcie drożeją
Handel i konsumpcja
Studenac odsłonił karty. Rusza z IPO