Analiza efektywności

Jednym z kryteriów oceny kondycji spółki jest analiza efektywności jej działania. Specjaliści dokonują jej, wykorzystując do tego celu wiele wskaźników finansowych.

Publikacja: 21.05.2003 09:57

Analiza efektywności działania to inaczej ocena zarządzania majątkiem obrotowym, dokonywana za pomocą narzędzi, jakimi są odpowiednie wskaźniki finansowe. Dane do ich wyliczania pochodzą zazwyczaj z bilansu oraz rachunku zysków i strat.

Przychody

Wskaźnik ze sprzedaży

rotacji = ------------------

aktywów Aktywa

ogółem

Wskaźnik rotacji aktywów pokazuje, jaką wielkość sprzedaży przedsiębiorstwo jest w stanie wygenerować z aktywów lub ile razy w ciągu roku obraca całym majątkiem. Im wyższa wartość tego wskaźnika, tym lepiej. Spadek rotacji aktywów często świadczy o spadku wykorzystania mocy wytwórczych, problemach płatniczych i wzroście ryzyka, np. dla banków czy potencjalnych inwestorów.

Przychody

Rotacja ze sprzedaży

zapasów = ----------------

Zapasy

Kolejny wskaźnik informuje, ile obrotów zapasami przedsiębiorstwo dokonuje w ciągu roku. Im wyższy wskaźnik, tym lepiej, ponieważ jego wysokie wartości świadczą o zamrożeniu niewielkich środków w zapasach. Jednak najbardziej wielkości te zależą od profilu działalności. Dla przedsiębiorstw produkcyjnych rotacja zapasów waha się z reguły od 4 do 8, dla handlowych od 12 do 20, natomiast usługowych od 20 do 60.

Należności

Okres x 360 dni

spływu = -----------------

należności Przychody

ze sprzedaży

Wskaźnik okresu spływu należności to stosunek wartości należności do przychodów ze sprzedaży, przemnożony przez okres w dniach, jaki analizujemy. Jeżeli jest to kwartał, to mnożymy przez 90 dni, półrocze - 180 dni, rok - 360 dni. Wskaźnik ten określa średni okres oczekiwania przedsiębiorstwa na zmianę należności na gotówkę. Za pomocą tego wskaźnika można ocenić, w jakim stopniu spółka kredytuje swoich odbiorców i jak długo środki pieniężne są zamrożone w należnościach. Dlatego jego wysokość jest przede wszystkim uzależniona od polityki zawierania umów z odbiorcami oraz od sektora, w jakim działa przedsiębiorstwo.

Zobowiązania

krótkoterminowe

Okres x 360 dni

płatności = -----------------

przedsiębior- Przychody

stwa ze sprzedaży

Metodologia obliczania wskaźnika okresu płatności zobowiązań jest taka sama, jak w przypadku poprzedniego wskaźnika. Na miejsce wartości należności podstawia się wartość zobowiązań krótkoterminowych. Wskaźnik ten określa długość okresu, jaki upływa od powstania zobowiązania do jego spłaty. Jest to okres kredytowania przez dostawców i de facto powinien być jak najdłuższy. Jednak zbyt duża wartość tego wskaźnika może wskazywać na problemy płatnicze przedsiębiorstwa (niska płynność lub jej brak).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego