Podana przeze mnie w artykule z 14 maja 2003 r. stopa zwrotu uzyskana przez OFE dla swych klientów (wynosząca około 10%) została policzona najprostszym z możliwych sposobów. Porównane zostały ze sobą dwie wielkości: wartość aktywów netto OFE na koniec kwietnia 2003 r. oraz suma wszystkich otrzymanych przez OFE pieniędzy od ZUS do kwietnia 2003 r. włącznie. Po odjęciu od siebie obydwu tych wielkości otrzymaliśmy właśnie kwotę 3,36 miliarda złotych, która jest faktycznym zyskiem dla klientów OFE ponad to, co otrzymali oni od ZUS na swe konta. Porównując kwotę 3,36 miliarda z wartością otrzymanych od ZUS pieniędzy (31,59 miliarda złotych) dowiadujemy się, że tak rozumiany zysk przewyższa kwotę pieniędzy otrzymanych od ZUS o nieco ponad 10%. Oczywiście obliczenia tego typu można skomplikować nieco bardziej, by otrzymać dokładniejszy wynik. Wynik ten będzie inaczej zdefiniowany - będzie to przeciętna miesięczna efektywna stopa zwrotu, która następnie posłuży nam do wyliczenia całkowitej stopy zwrotu osiągniętej z minionych 47 miesięcy działania OFE.
Jeszcze raz pragnę podkreślić, że nie interesuje mnie stopa zwrotu liczona jako zmiana wartości jednostek uczestnictwa, gdyż tak rozumiana stopa zwrotu nie uwzględnia kosztów dystrybucyjnych oraz zarządzania aktywami. Dla klientów OFE najważniejsza jest informacja mówiąca o faktycznych przyrostach wartości aktywów znajdujących się na ich kontach.
Zanim podam dokładne obliczenia dla całego okresu 47 miesięcy, proponuję przedstawić model obliczeń tylko dla dwóch okresów. W ten sposób czytelnik będzie w stanie w prostszy sposób zrozumieć logikę kolejnych obliczeń. Dopiero później przedstawię uogólnione obliczenia.
Oto przykład:
Zdefiniujmy podstawowe zmienne