Allied Irish Banks powstał w 1966 r. z połączenia trzech irlandzkich instytucji finansowych o odmiennych tradycjach. Najstarszą z nich był utworzony w 1825 r. Provincial Bank, który jako pierwszy stworzył sieć oddziałów na terenie Irlandii. Jedenaście lat później założony został Royal Bank, znany z powiązań z kołami kupieckimi. Największą z trzech instytucji był bank Munster and Leinster, który powstał w 1885 r. i dysponował najbardziej rozbudowaną siecią oddziałów.
W 36 lat ponadstukrotny wzrost aktywów
W latach 60. XX wieku rozczłonkowana bankowość irlandzka musiała sprostać nowym wyzwaniom. Obok szybkich zmian w miejscowej gospodarce pojawiły się bowiem początki procesu globalizacji. Dzięki fuzji trzech banków utworzono instytucję finansową o mocnej pozycji na rynku irlandzkim, która mogła też sprostać konkurencji w skali międzynarodowej.
Ekspansję zagraniczną rozpoczęto od Wysp Brytyjskich. W latach 70. AIB stworzył sieć oddziałów na terenie Wielkiej Brytanii, a w 1991 r., w wyniku połączenia jednostek AIB Group z bankiem TSB Northern Ireland, powstał First Trust Bank obejmujący swą działalnością Irlandię Północną. Ponadto z końcem 1995 r. AIB Capital Markets przejął brytyjską firmę inwestycyjną John Govett.
Równolegle rozwijano działalność na rynku amerykańskim. Jej początki sięgają 1983 r., gdy AIB zainwestował w First Maryland Bancorp. W 1999 r. połączono tę instytucję z kupionym dwa lata wcześniej Dauphin Deposit Corporation, tworząc bank o nazwie Allfirst Financial. W roku ubiegłym sprzedano go miejscowemu M&T Bank Corporation, a AIB uzyskał w połączonej instytucji 22,5-proc. udział. M&T ma zasięg regionalny i jest jednym z dwudziestu największych banków amerykańskich. W USA powstało też sześć biur Allied Irish America.