Specyficznym podmiotem występującym przy emisji obligacji jest tzw. bank-reprezentant, którego zadaniem jest pełnienie funkcji przedstawiciela ustawowego obligatariuszy. Jego uczestnictwo może być obligatoryjne lub fakultatywne w zależności od charakteru emisji. Jeżeli obligacje są zabezpieczone poręczeniem lub gwarancją Skarbu Państwa, a jednocześnie liczba nabywców obligacji jest większa niż 15, wówczas spółka przed rozpoczęciem emisji powinna zawrzeć z bankiem umowę o reprezentację obligatariuszy wobec emitenta. W pozostałych przypadkach zawarcie umowy z bankiem leży w gestii firmy. Umowa taka powinna określać szczegółowo uprawnienia i obowiązki banku-reprezentanta wobec spółki oraz obowiązki wobec obligatariuszy, jak również obowiązki emitenta wobec banku-reprezentanta.Rola banku-reprezentanta polega na prowadzeniu, na podstawie przekazywanych przez emitenta obligacji informacji i sprawozdań, analizy finansowej firmy z punktu widzenia jego zdolności do wykonywania obowiązków wynikających z warunków emisji, w szczególności wypłaty odsetek i wykupu obligacji. W przypadku gdy sytuacja finansowa przedsiębiorstwa stwarza realne zagrożenie interesów obligatariuszy lub gdy emitent narusza obowiązki wynikające z warunków emisji, bank jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić posiadaczy obligacji o tym fakcie oraz podjąć czynności, mające na celu ochronę ich praw. Czynności takie mogą polegać na ustanowieniu przez emitenta dodatkowych zabezpieczeń, zawiadomieniu go o wymagalności całego długu głównego, wystąpieniu z właściwym powództwem przeciwko emitentowi albo złożeniu wniosku o ogłoszenie jego upadłości. Zawiadomienie obligatariuszy odbywa się w drodze publikacji w co najmniej dwóch dziennikach wskazanych w treści prospektu emisyjnego.
Przesłanką ustanowienia instytucji banku-reprezentanta jest zatem ochrona interesów posiadaczy obligacji. Indywidualny inwestor nie ma bowiem stosownych środków i czasu, aby na stałe monitorować emitenta w zakresie wywiązywania się z zobowiązań wynikających z emisji obligacji.
Etapy upublicznienia
W kolejnych etapach emitent powinien wybrać scenariusz wprowadzenia obligacji do publicznego obrotu. Jak wspomniano w poprzednich odcinkach cyklu, wprowadzenie to jest najczęściej realizowane na dwa sposoby: w drodze emisji obligacji na rynku niepublicznym, a następnie wprowadzenie wyemitowanych papierów do publicznego obrotu albo w drodze publicznej emisji obligacji.
Zasadniczym elementem działań poprzedzających oferowanie papierów wartościowych w publicznym obrocie jest określenie parametrów emisji, takich jak: wartość emisji i termin jej przeprowadzenia. Ponadto istotne jest ustalenie struktury emisji, a więc podział na transze np. instytucjonalną i detaliczną (dla inwestorów indywidualnych). Nie istnieją również żadne przeszkody, aby jednostka skierowała emisję obligacji do określonego grona inwestorów (wskazanych przez emitenta lub spełniających określone kryteria) lub zastosowała preferencje przy przydziale obligacji wybranym inwestorom.
Bardzo ważnym etapem jest podjęcie formalnej decyzji w sprawie emisji obligacji. Kodeks spółek handlowych zniósł obowiązek podjęcia decyzji o emisji obligacji w formie uchwały walnego zgromadzenia i przesunął kompetencje decyzyjne w tym zakresie na organ uprawniony do tego w statucie spółki, którym zazwyczaj jest zarząd.